Isak reiser Oslo til Stockholm

Isak reiser Oslo til Stockholm

Isak skal reise fra Oslo til Stockholm. Han finner to alternative måter:

Alternativ 1PrisAvgangAnkomstDistanse
Tog fra Oslo sentrum til Stockholm sentrum551 kr07:3214:19416 km
Alternativ 2PrisAvgangAnkomstDistanse
Tog fra Oslo sentrum til Oslo lufthavn118 kr07:5408:1748 km
Fly fra Oslo lufthavn til Stockholm lufthavn799 kr09:2010:20385 km
Tog fra Stockholm lufthavn til Stockholm sentrum178 kr11:1311:5238 km

Ta utgangspunkt i spørsmålene til Isak. Gjør beregninger og vurderinger som gir mest mulig informasjon om det han lurer på:

  • Hvor mange kroner sparer jeg ved å velge alternativ 1?
  • Hvor mye tid sparer jeg ved å velge alternativ 2?
  • Jeg lurer på hvor fort toget i alternativ 1 kjører. Kan jeg regne ut gjennomsnittsfarten med formelen s=vts = vt?
  • Utslippet av CO₂ er 133 gram per kilometer jeg reiser med fly, og 10 gram per kilometer jeg reiser med tog. Hvor mange kilogram utslipp blir det for hvert av alternativene?
  • Hvor mange prosent lavere utslipp blir det med alternativ 1, sammenlignet med alternativ 2?

Vurder i tillegg hvilket reisealternativ du mener Isak bør velge.

Fasit

Alt 1 er 544 kr billigere. Alt 2 er 2 t 49 min raskere. Gjennomsnittsfart tog ≈ 61,4 km/h. CO₂: alt 1 = 4,16 kg, alt 2 = 52,1 kg. Alt 1 har 92 % lavere utslipp.

Løsningsforslag

Vi beregner og svarer på hvert av Isaks spørsmål.

Pris:

Alt 2:118+799+178=1095kr\text{Alt 2:} \quad 118 + 799 + 178 = 1095 \, \mathrm{kr} 1095551=544kr1095 - 551 = 544 \, \mathrm{kr}

Isak sparer 544kr\underline{\underline{544 \, \mathrm{kr}}} ved å velge alternativ 1.


Tid:

Alt 1:14:1907:32=6 t 47 min=407 min\text{Alt 1:} \quad 14{:}19 - 07{:}32 = 6 \text{ t } 47 \text{ min} = 407 \text{ min} Alt 2:11:5207:54=3 t 58 min=238 min\text{Alt 2:} \quad 11{:}52 - 07{:}54 = 3 \text{ t } 58 \text{ min} = 238 \text{ min} 407238=169 min=2 t 49 min407 - 238 = 169 \text{ min} = 2 \text{ t } 49 \text{ min}

Isak sparer 2timer49minutter\underline{\underline{2 \, \mathrm{timer} \, 49 \, \mathrm{minutter}}} ved å velge alternativ 2.


Gjennomsnittsfart, alternativ 1:

Vi bruker v=stv = \dfrac{s}{t} med s=416kms = 416 \, \mathrm{km} og t=40760ht = \dfrac{407}{60} \, \mathrm{h}:

v=41640760=4166040761,4km/hv = \frac{416}{\frac{407}{60}} = \frac{416 \cdot 60}{407} \approx 61{,}4 \, \mathrm{km/h}

Gjennomsnittsfarten til toget er 61,4km/h\underline{\underline{61{,}4 \, \mathrm{km/h}}}.


CO₂-utslipp:

Alternativ 1 (kun tog, 416 km):

41610=4160g=4,16kg416 \cdot 10 = 4\,160 \, \mathrm{g} = 4{,}16 \, \mathrm{kg}

Alternativ 2 (tog + fly + tog):

4810480+38513351205+3810380=52065g52,1kg\underbrace{48 \cdot 10}_{480} + \underbrace{385 \cdot 133}_{51\,205} + \underbrace{38 \cdot 10}_{380} = 52\,065 \, \mathrm{g} \approx 52{,}1 \, \mathrm{kg}

CO₂-utslipp: alternativ 1 gir 4,16kg\underline{\underline{4{,}16 \, \mathrm{kg}}}, alternativ 2 gir 52,1kg\underline{\underline{52{,}1 \, \mathrm{kg}}}.


Prosentvis lavere utslipp, alternativ 1:

52,0654,16052,06510092,0%\frac{52{,}065 - 4{,}160}{52{,}065} \cdot 100 \approx 92{,}0 \, \%

Alternativ 1 har 92%\underline{\underline{92 \, \%}} lavere CO₂-utslipp enn alternativ 2.


Vurdering:

Alternativ 1 er klart å foretrekke ut fra pris og miljø – det er 544 kr billigere og slipper ut 92 % mindre CO₂. Alternativ 2 er 2 timer og 49 minutter raskere, men den store miljøforskjellen gjør at jeg anbefaler Isak å velge alternativ 1 (direktetoget).