10. trinn Eksempeloppgave 2009

LK0642 oppgaver · 67 poeng · 5 timer (2 + 3)

Vis på projektor

Eksamensoppgavene er utgitt av Utdanningsdirektoratet. Første nedlasting kjører en bot-sjekk i nettleseren (Vercel BotID) — mer i personvernerklæringen.

Del 1uten hjelpemidler · 2 timer · 29 oppgaver · 27 poeng

Oppgave 1-1Primtallsfaktorisering av tallet 18

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Faktoriser tallet ved hjelp av primtall.

18=

Fasit

18=2⋅3⋅3

LøsningsforslagKI-generert

Vi skal skrive 18 som et produkt av primtall.

Vi starter med det minste primtallet, 2, og deler så langt vi kan:

18=2⋅9

9 er ikke delelig med 2, så vi går videre til neste primtall, 3:

9=3⋅3

Da har vi delt opp 18 helt ned til primtall:

18=2⋅3⋅3

Svar: 18=2⋅3⋅3

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-2Utbetalt lønn etter 14 455 kroner i skatt

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Kari tjente kr 35 000 i løpet av en måned. Hun betalte kr 14 455 i skatt.

Hvor mye fikk Kari utbetalt? Svar: kroner.

Fasit

20545kr

LøsningsforslagKI-generert

Kari tjente 35000kr, og av dette betalte hun 14455kr i skatt. Det hun får utbetalt, er lønnen minus skatten:

35000−14455=20545

Kari fikk altså utbetalt 20545kr.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-3Hvilken brøk har samme verdi som 0,6

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Hvilken av brøkene har samme verdi som desimaltallet 0,6?

Fasit

35

LøsningsforslagKI-generert

Vi gjør om hver brøk til desimaltall for å finne hvilken som er lik 0,6.

16=0,1635=0,606=025=0,4

Bare 35 gir 0,6.

Riktig svar er 35.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-4Verdien av a i tredje minus 2a når a er 3

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Hvilken verdi har uttrykket a3−2a når a=3?

Fasit

21

LøsningsforslagKI-generert

Vi setter a=3 inn i uttrykket a3−2a:

a3−2a=33−2⋅3

Vi regner ut hver del for seg. Først 33=3⋅3⋅3=27, og 2⋅3=6. Da får vi:

27−6=21

Verdien av uttrykket er 21.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-5Det minste tallet av 1 hundredel, 2 promille og 0,025

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Sett kryss ved det minste tallet.

Fasit

2 ‰

LøsningsforslagKI-generert

Vi gjør om alle fire tallene til vanlige desimaltall, slik at vi kan sammenlikne dem direkte.

1100=0,01
2⋅10−2=2⋅0,01=0,02
0,025 er allerede et desimaltall

Promille betyr «per tusen», altså deling på 1000:

2 ‰=21000=0,002

Vi setter tallene opp etter størrelse:

0,002<0,01<0,02<0,025

Det minste tallet er 2 ‰.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-6Medianen i tallmaterialet 5, 15, 10, 15, 5

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Finn medianen i tallmaterialet: 5, 15, 10, 15, 5, 10, 10, 20, 25, 15.

Fasit

Median=12,5

LøsningsforslagKI-generert

Vi sorterer tallene fra minst til størst:

5,5,10,10,10,15,15,15,20,25

Det er 10 tall i materialet, altså et partall. Da finner vi medianen ved å ta gjennomsnittet av de to midterste tallene — det 5. og det 6. tallet i den sorterte rekken.

Det 5. tallet er 10, og det 6. tallet er 15. Medianen blir da

Median=10+152=252=12,5

Median=12,5

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-7Musikksjangere blant Jørgens medelever

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Jørgen spurte medelevene sine hvilken musikksjanger de likte best. Han fremstilte resultatet i diagrammet nedenfor.

Søylediagram over antall jenter og gutter som liker hver musikksjanger

Bruk diagrammet når du krysser av for om påstandene nedenfor er sanne eller usanne:

PåstandSantUsant
Flere gutter enn jenter deltok i undersøkelsen.
Pop er den type musikk som flest elever liker.
Rock har like mange tilhengere som pop.
Det er 3 % av elevene som foretrekker klassisk musikk.
Fasit

Sant, usant, sant, usant (se løsningsforslaget for begrunnelse).

LøsningsforslagKI-generert

Vi leser av antall jenter og gutter for hver musikksjanger fra diagrammet, og legger sammen tallene for hver sjanger:

SjangerJenterGutterTil sammen
Klassisk101
Storband/Jazz123
Danseband415
Tecno/Dance61218
Black metal3811
Heavyrock121830
Rock131528
Pop20828
Hiphop81321
Sum6877145

Påstand 1: Flere gutter enn jenter deltok i undersøkelsen.

Vi legger sammen alle jentesøylene og alle guttesøylene:

Jenter=1+1+4+6+3+12+13+20+8=68
Gutter=0+2+1+12+8+18+15+8+13=77

Siden 77>68, deltok det flere gutter enn jenter. Påstanden er sann.

Påstand 2: Pop er den type musikk som flest elever liker.

Vi legger sammen jenter og gutter for hver sjanger (se tabellen). Den høyeste summen er Heavyrock med 30 elever, mens Pop bare har 28 elever. Påstanden er derfor usann.

Påstand 3: Rock har like mange tilhengere som pop.

Rock=13+15=28Pop=20+8=28

Rock og pop har begge 28 tilhengere til sammen. Påstanden er sann.

Påstand 4: Det er 3 % av elevene som foretrekker klassisk musikk.

Det er 145 elever til sammen, og 1 av dem foretrekker klassisk musikk. Andelen er

1145≈0,007=0,7%

Dette er langt under 3%, så påstanden er usann.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-8Skravert del av rutefigur og 60 prosent skravering

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Rektangel delt i 15 like ruter der fire ruter er skravert

Hvor stor del av figuren er skravert? Svar:

Skraver videre på figuren slik 60 % av figuren blir skravert.

Fasit

415

9 av 15 ruter skal være skravert til sammen (skraver 5 ruter til).

LøsningsforslagKI-generert

Figuren består av 15 like store ruter (3 rader med 5 ruter i hver). Vi teller de skraverte rutene og finner 4 skraverte ruter.

Den skraverte delen av figuren er da

415

Vi skal finne hvor mange ruter som utgjør 60% av de 15 rutene.

60%⋅15=0,60⋅15=9

Det betyr at 9 av de 15 rutene skal være skravert til sammen. Fra før er 4 ruter skravert, så vi må skravere

9−4=5

flere ruter. Vi kan for eksempel skravere de 5 første av de gjenværende ruttene i rekkefølge — for eksempel de tre siste rutene i rad 1, og to ruter i rad 2 — slik at det totalt blir 9 skraverte ruter av 15. Det finnes flere gyldige måter å velge hvilke 5 ruter som skraveres, så lenge det totale antallet skraverte ruter blir 9.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-9Ren saft i 10 liter saftblanding med forhold 1 til 4

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

På en saftflaske står det at blandingsforholdet er 1 : 4, dvs. 1 del saft og 4 deler vann. Til et selskap laget Kathrine 10 liter saftblanding etter dette blandingsforholdet.

Hvor mye av saftblandingen var ren saft? Svar: liter ren saft.

Fasit

2liter ren saft

LøsningsforslagKI-generert

Blandingsforholdet 1:4 betyr at saftblandingen er delt inn i 1+4=5 like deler til sammen: 1 del saft og 4 deler vann.

De 10 literne skal fordeles på disse 5 delene, så hver del er

10liter:5=2liter

Ren saft utgjør 1 av de 5 delene, altså

1⋅2liter=2liter

Det var 2liter ren saft i saftblandingen.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-10Femmer på én terning og sum sju med to terninger

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Du kaster én terning. Hva er sannsynligheten for å få en 5-er på terningen? Svar:

Du kaster to terninger. Hva er sannsynligheten for at summen av terningøynene er lik 7? Svar:

Fasit

16

16

LøsningsforslagKI-generert

En terning har 6 like sannsynlige utfall: 1,2,3,4,5,6. Ett av disse er en 5-er.

P(5-er)=16

Når vi kaster to terninger, er det 6⋅6=36 mulige utfall til sammen, siden hver terning har 6 utfall.

Vi finner alle utfallene der summen blir 7:

(1,6),(2,5),(3,4),(4,3),(5,2),(6,1)

Det er 6 gunstige utfall av 36 mulige, så sannsynligheten blir

P(sum=7)=636=16

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-11Funksjonsuttrykk til fallende linje og areal av trekanten

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Graf til en fallende rett linje i et koordinatsystem

Kryss av for funksjonsuttrykket til grafen i koordinatsystemet.

Finn arealet av trekanten som er avgrenset av grafen og de to aksene. En enhet på aksene tilsvarer 1 cm. Svar: cm2

Fasit

y=−0,5x+3

A=9cm2

LøsningsforslagKI-generert

Vi leser av grafen.

Linja skjærer y-aksen i punktet (0,3). Konstantleddet er derfor 3.

Linja skjærer x-aksen i punktet (6,0). Stigningstallet finner vi ved å se hvor mye y endrer seg når x øker fra 0 til 6:

a=ΔyΔx=0−36−0=−36=−0,5

Funksjonsuttrykket til den fallende linja er dermed y=−0,5x+3.

y=−0,5x+3

Trekanten er avgrenset av grafen, x-aksen og y-aksen, med hjørner i (0,0), (0,3) og (6,0). Dette er en rettvinklet trekant der katetene ligger langs aksene: den ene kateten har lengde 3cm (langs y-aksen), den andre har lengde 6cm (langs x-aksen).

Arealet av en rettvinklet trekant finner vi med formelen grunnlinje ganger høyde delt på to:

A=g⋅h2=6cm⋅3cm2=18cm22=9cm2

A=9cm2

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-12Gjør om mellom minutter, kilometer, liter og kvadratmeter

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Gjør om:

1 t 13 min = min

30 000 m = km

450 cm3 = liter

1 km2 = m2

Fasit

73min

30km

0,45liter

1000000m2

LøsningsforslagKI-generert

Én time er 60 minutter. Vi legger sammen timen og minuttene:

1 t13 min=60min+13min=73min

73min

Én kilometer er 1000 meter. Vi deler antall meter på 1000 for å gjøre om til kilometer:

30000m=300001000km=30km

30km

Én liter er 1000cm3. Vi deler antall kubikkcentimeter på 1000 for å gjøre om til liter:

450cm3=4501000 liter=0,45 liter

0,45 liter

En kvadratkilometer er et kvadrat der hver side er 1km=1000m. Arealet av dette kvadratet finner vi ved å multiplisere sidelengden med seg selv:

1km2=(1000m)⋅(1000m)=1000000m2

1000000m2

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-13Sorter 2 i tredje, kvadratrota av 25 og 16 delt på 4

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

2325716412

Sett tallene i ruten ovenfor i rekkefølge med det minste tallet først.

12345
<!— svar: 16/44 —><!— svar: √25
Fasit

Rekkefølge: 164,25,7,23,12 (verdier: 4,5,7,8,12)

LøsningsforslagKI-generert

Vi regner ut verdien av hvert av de fem tallene:

23=2⋅2⋅2=8
25=5fordi 5⋅5=25
7=7
164=4
12=12

Nå sorterer vi verdiene fra minst til størst: 4,5,7,8,12.

Satt tilbake til de opprinnelige uttrykkene blir rekkefølgen:

164,25,7,23,12

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-1442 pantede flasker til 1 krone og 2,50 kroner

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Yousif pantet 42 flasker, og fikk totalt 57 kroner ifølge pantelappen. Noen av flaskene ga 1 krone i pant, de andre ga 2,50 kroner i pant.

Hvor mange flasker pantet Yousif av hver sort?

Fasit

32 flasker ga 1 krone i pant, og 10 flasker ga 2,50 kroner i pant.

LøsningsforslagKI-generert

Vi lar x være antall flasker som ga 1 krone i pant, og y være antall flasker som ga 2,50 kroner i pant.

Yousif pantet 42 flasker til sammen:

x+y=42

Til sammen fikk han 57 kroner:

x+2,5y=57

Vi løser likningssystemet med innsettingsmetoden. Fra den første likningen isolerer vi x:

x+y=42x+y−y=42−yx=42−y

Vi setter dette uttrykket for x inn i den andre likningen:

(42−y)+2,5y=5742+1,5y=5742+1,5y−42=57−421,5y=151,5y1,5=151,5y=10

Vi setter y=10 inn i uttrykket x=42−y:

x=42−10=32

Kontroll: 32⋅1kr+10⋅2,5kr=32kr+25kr=57kr. Det stemmer med opplysningene i oppgaven.

Yousif pantet altså 32 flasker som ga 1 krone i pant, og 10 flasker som ga 2,50 kroner i pant.

32 flasker à 1 krone, 10 flasker à 2,50 kroner

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-15Prosentandel jenter på Bergtoppen skole

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

På Bergtoppen skole er det 30 gutter og 45 jenter.

Hvor mange prosent av elevene er jenter?

Fasit

60%

LøsningsforslagKI-generert

Det er til sammen 30+45=75 elever på skolen, og 45 av dem er jenter.

For å finne hvor mange prosent 45 er av 75, deler vi antall jenter på det totale antallet elever, og ganger med 100%:

4575⋅100%=0,6⋅100%=60%

60%

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-16Forenkle uttrykk med parentes og med brøk

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Forenkle uttrykkene nedenfor mest mulig.

−3a+2(6+2a)−10
a+22−a−23
Fasit

a+2

a+106

LøsningsforslagKI-generert

Vi multipliserer først 2 inn i parentesen:

−3a+2(6+2a)−10=−3a+2⋅6+2⋅2a−10=−3a+12+4a−10

Så trekker vi sammen like ledd (−3a og 4a hører sammen, 12 og −10 hører sammen):

−3a+4a+12−10=a+2

Svar: −3a+2(6+2a)−10=a+2

Brøkene har nevnere 2 og 3. Fellesnevneren er 6. Vi utvider første brøk med 3 og andre brøk med 2:

a+22−a−23=3(a+2)6−2(a−2)6

Vi multipliserer ut i tellerne:

3(a+2)6−2(a−2)6=3a+66−2a−46

Siden brøkene har samme nevner, kan vi trekke sammen tellerne. Vi passer på at minustegnet gjelder hele den andre telleren:

3a+66−2a−46=3a+6−(2a−4)6=3a+6−2a+46=a+106

Svar: a+22−a−23=a+106

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-17Diameteren i en sirkel med omkrets 5

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Hva er diameteren i en sirkel med omkrets 5?

Fasit

d=5π

LøsningsforslagKI-generert

Omkretsen til en sirkel finner vi med formelen

O=π⋅d

der d er diameteren. Vi vet at O=5, og skal finne d. Vi setter inn og løser likningen:

5=π⋅d5π=π⋅dπd=5π

Riktig svar er derfor det fjerde alternativet.

Svar: d=5π

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-18Overslag over total spilletid på et CD-cover

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

På baksiden av et CD-cover står det en oversikt over musikksporene.

SporSpilletid
the ghost of tom joad4:23
straight time3:25
highway 253:39
youngstown3:52
sinaloa cowboys3:51
the line5:14
dry lightning3:30
the new timer5:45
across the border5:24
galveston bay5:04
my best was never good enough2:00

Hva er total spilletid for musikken på CD-en? Gjør et overslag. Svar: Omtrent minutter.

Fasit

Omtrent 46 minutter

LøsningsforslagKI-generert

For å gjøre et overslag runder vi hver spilletid av til nærmeste hele minutt. Er sekundtallet 30 eller mer, runder vi opp. Er det mindre enn 30, runder vi ned.

SporSpilletidAvrundet
the ghost of tom joad4:234
straight time3:253
highway 253:394
youngstown3:524
sinaloa cowboys3:514
the line5:145
dry lightning3:304
the new timer5:456
across the border5:245
galveston bay5:045
my best was never good enough2:002

Så legger vi sammen de avrundede minuttallene:

4+3+4+4+4+5+4+6+5+5+2=46

Total spilletid er altså omtrent 46 minutter.

Svar: Omtrent 46 minutter

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-19Antall syltetøyglass på 0,30 liter av 6 liter

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Sara hadde kokt 6 liter jordbærsyltetøy. Hun fylte syltetøy på glass som rommet 0,30 liter hver.

Hvor mange syltetøyglass ble fylt?

Fasit

20 glass

LøsningsforslagKI-generert

Sara skal fordele 6 liter syltetøy på glass som rommer 0,30 liter hver. For å finne ut hvor mange glass hun trenger, deler vi den totale mengden på mengden i hvert glass:

6L:0,30L=20

Sara fylte altså 20 glass med syltetøy.

Svar: 20 glass

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-20Faktoriser uttrykket 4a i andre minus 6a

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Faktoriser uttrykket:

4a2−6a=

Fasit

4a2−6a=2a(2a−3)

LøsningsforslagKI-generert

Vi skal faktorisere uttrykket 4a2−6a. Da leter vi etter den felles faktoren i begge leddene.

  • Tallene 4 og 6 har felles faktor 2.
  • Bokstavene a2 og a har felles faktor a.

Den felles faktoren for hele uttrykket er derfor 2a. Vi setter 2a utenfor en parentes, og finner det som blir igjen inni parentesen ved å dele hvert ledd på 2a:

4a2−6a=2a(2a−3)

Vi kan sjekke svaret ved å multiplisere ut igjen: 2a⋅2a−2a⋅3=4a2−6a. Det stemmer.

Svar: 4a2−6a=2a(2a−3)

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-21De tre andre vinklene i et parallellogram med 60 grader

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Hvis en vinkel i et parallellogram er 60°, hvor store er da de andre tre vinklene?

Fasit

60°,120°,120°

LøsningsforslagKI-generert

I et parallellogram gjelder to regler for vinklene:

  • Vinkler som ligger rett overfor hverandre (motstående vinkler), er like store.
  • Vinkler som ligger ved siden av hverandre (nabovinkler), summerer til 180°.

Én vinkel er 60°. Da er vinkelen rett overfor den også 60°, siden motstående vinkler er like store.

De to andre vinklene er nabovinkler til 60°-vinkelen. De regner vi ut slik:

180°−60°=120°

De to nabovinklene er dermed begge 120° (de er også motstående vinkler av hverandre, så de må være like store).

De tre andre vinklene i parallellogrammet er altså 60°,120° og 120°.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-22Farten til passasjerene i London Eye

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

«London Eye» er verdens tredje største pariserhjul. Det har en omkrets på ca 360 meter. Hjulet bruker 30 minutter på en runde.

Hvor stor fart har passasjerene i en av sittekapslene?

Fasit

v=0,2m/s

LøsningsforslagKI-generert

Farten regner vi ut med formelen

v=strekningtid

Strekningen passasjerene reiser i løpet av én runde, er lik omkretsen av hjulet: 360m.

Tiden er 30min, men siden vi vil ha farten i meter per sekund, gjør vi først om tiden til sekunder:

30min=30⋅60s=1800s

Da blir farten

v=360m1800s=0,2m/s

Passasjerene i London Eye beveger seg altså med en fart på v=0,2m/s. Det er en svært rolig fart, omtrent som en sakte spasertur — noe som stemmer godt med at et pariserhjul går sakte rundt.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-23Speil firkanten ABCD om linjen l

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Speil firkanten ABCD om linjen l.

Firkanten ABCD og linjen l i et rutenett

Fasit

A′(5,1), B′(3,2), C′(4,4), D′(7,3) — se løsningsforslag for figur.

LøsningsforslagKI-generert

Vi legger et koordinatsystem oppå rutenettet, med origo i nedre venstre hjørne av rutenettet, x-aksen mot høyre og y-aksen oppover. Da ligger linjen l nøyaktig langs diagonalen i rutenettet, altså langs linjen y=x.

Hjørnene i firkanten ABCD har da disse koordinatene (talt i antall ruter fra origo):

A(1,5),B(2,3),C(4,4),D(3,7)

Slik speiler vi et punkt om linjen l: Vi teller hvor mange ruter punktet ligger unna linjen, målt vinkelrett på linjen. Deretter setter vi et nytt punkt like langt unna linjen, på den andre siden, i samme retning vinkelrett på linjen. Siden l er linjen y=x, gir denne speilingen en enkel regel: vi bytter om x- og y-koordinaten til punktet.

Speiler vi hvert av hjørnene, får vi:

A(1,5)⟶A′(5,1)B(2,3)⟶B′(3,2)C(4,4)⟶C′(4,4)D(3,7)⟶D′(7,3)

Punktet C ligger nøyaktig på linjen l (siden C(4,4) oppfyller y=x), så C speiles til seg selv — det flytter seg ikke.

Det speilede bildet av firkanten finner vi ved å markere punktene A′(5,1), B′(3,2), C′(4,4) og D′(7,3) i rutenettet, og deretter tegne firkanten A′B′C′D′ ved å trekke strekene A′B′, B′C′, C′D′ og D′A′ — i samme rekkefølge som i originalfirkanten ABCD.

Legg merke til at den speilede firkanten A′B′C′D′ er like stor og har akkurat samme form som ABCD, men er «snudd om» linjen l — akkurat som et speilbilde.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-24Standardform for tykkelsen og antallet hårstrå

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Skriv disse tallene på normalform (standardform):

Tykkelsen på et hårstrå er ca 0,00005= meter og vi har ca 300000= hårstrå på hodet.

Fasit

0,00005=5⋅10−5, 300000=3⋅105

LøsningsforslagKI-generert

Et tall på normalform (standardform) skrives som a⋅10n, der a er et tall mellom 1 og 10 (men ikke 10 selv), og n er et helt tall.

Tykkelsen på et hårstrå: 0,00005 meter.

Vi flytter kommaet til det står ett siffer foran, altså til 5:

0,00005=5,0⋅10−5

Kommaet er flyttet 5 plasser mot høyre, så eksponenten blir −5 (negativ, siden tallet er mindre enn 1):

0,00005=5⋅10−5m

Antall hårstrå: 300000.

Vi flytter kommaet (som i utgangspunktet står bakerst i tallet) til det står ett siffer foran, altså til 3:

300000=3,00000⋅105

Kommaet er flyttet 5 plasser mot venstre, så eksponenten blir 5 (positiv, siden tallet er større enn 1):

300000=3⋅105

På normalform blir altså tykkelsen på et hårstrå 5⋅10−5m, og antallet hårstrå på hodet 3⋅105.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-25Omkretsen av en femkant med side n pluss 2

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Femkant med like lange sider

Gitt en femkant med like lange sider. Hvis den ene siden er n+2, da er omkretsen til femkanten

Fasit

5n+10

LøsningsforslagKI-generert

En femkant har 5 sider. Alle sidene i denne femkanten er like lange, med lengde n+2.

Omkretsen er summen av alle sidene, altså 5 ganger sidelengden:

O=5⋅(n+2)O=5n+10

Omkretsen til femkanten er 5n+10.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-26Ulikheten x delt på 3 pluss 3 større enn x minus 7

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Løs ulikheten: x3+3>x−7

Fasit

x<15

LøsningsforslagKI-generert

Vi skal løse ulikheten x3+3>x−7.

Først ganger vi begge sider med 3 for å bli kvitt brøken:

x3+3>x−73⋅(x3+3)>3⋅(x−7)x+9>3x−21

Så samler vi x-leddene på én side og tallene på den andre siden:

x+9−x>3x−21−x9>2x−219+21>2x−21+2130>2x302>2x215>x

Dette betyr at x må være mindre enn 15.

x<15

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-27Konstruer trekant ABC med 45 og 60 grader

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Konstruer en trekant ABC der AB=4,5 cm, ∠A=45° og ∠B=60°.

Fasit

Trekant ABC konstruert med passer og linjal, se løsningsforslaget.

LøsningsforslagKI-generert

Vi konstruerer trekanten steg for steg med passer og linjal.

Steg 1: Tegn linjestykket AB. Bruk linjal og tegn et linjestykke som er 4,5 cm langt. Kall endepunktene A og B.

Steg 2: Konstruer ∠A=45°. En vinkel på 45° er halvparten av en vinkel på 90°, så vi konstruerer først 90° i A og halverer den:

  1. Sett passerspissen i A og tegn en sirkelbue med en passe radius som skjærer linja AB i ett punkt, og som fortsetter til andre siden av A (langs den tenkte forlengelsen av AB). Kall de to skjæringspunktene med linja P og Q, med A mellom dem.
  2. Sett passerspissen i P, hold samme (eller større) radius, og tegn en bue over linja.
  3. Sett passerspissen i Q med samme radius, og tegn en ny bue som skjærer buen fra forrige steg. Kall skjæringspunktet R.
  4. Trekk en hjelpelinje fra A gjennom R. Denne linja står vinkelrett på AB, altså er ∠BAR=90°.
  5. For å halvere denne vinkelen: sett passerspissen i B-siden av buen (skjæringspunktet mellom linja AB og den første buen) og tegn en bue mellom vinkelbeina. Gjør det samme med passerspissen i det punktet der linja AR skjærer den første buen (samme radius), slik at de to nye buene skjærer hverandre i et punkt U.
  6. Trekk en linje fra A gjennom U. Da er vinkelen mellom AB og AU lik 45°, altså halvparten av 90°.

Steg 3: Konstruer ∠B=60°. En vinkel på 60° får vi direkte ved å konstruere en likesidet trekant:

  1. Sett passerspissen i B med en radius (for eksempel lik AB), og tegn en bue som skjærer linja AB. Kall skjæringspunktet S.
  2. Behold samme radius. Sett passerspissen i S og tegn en ny bue som skjærer den første buen. Kall skjæringspunktet T. (Dette gir en vinkel på nøyaktig 60°, fordi trekant BST blir likesidet når alle sidene/buene har samme radius.)
  3. Trekk en linje fra B gjennom T. Da er ∠SBT=60°.

Steg 4: Finn punktet C. Forleng linja fra A gjennom U (vinkelbeinet på 45°) og linja fra B gjennom T (vinkelbeinet på 60°) til de skjærer hverandre. Skjæringspunktet er C.

Trekanten ABC er nå ferdig konstruert, med AB=4,5 cm, ∠A=45° og ∠B=60°.

Illustrasjon: den ferdig konstruerte trekanten ABC med de to gitte vinklene og sidelengden markert

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-28Antall mulige koder med fire sifre

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

En kode består av 4 sifre, f.eks. 1-3-6-4 og 0-3-3-7.

Hvor mange slike koder er det mulig å lage? Svar: koder.

Fasit

10000 koder

LøsningsforslagKI-generert

En kode består av 4 sifre, og hvert siffer kan være et av tallene 0,1,2,…,9 — altså 10 mulige verdier. Sifrene kan gjentas, som vi ser i eksemplene 1-3-6-4 og 0-3-3-7.

Siden hvert av de 4 sifrene velges uavhengig av de andre, bruker vi multiplikasjonsprinsippet. Vi ganger sammen antall muligheter for hvert siffer:

10⏟1. siffer⋅10⏟2. siffer⋅10⏟3. siffer⋅10⏟4. siffer=104=10000

Det er altså mulig å lage 10000 forskjellige koder.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 1-29Malingsspann til to strøk på soverommet

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Du skal pusse opp soverommet og skal bl.a. male veggene med to strøk. Du lager en skisse og tar nødvendige mål. Se tegning nedenfor. Rommet har én dør og ett vindu. I interiørbutikken selger de veggmaling, men de selger bare hele malingsspann.

Skisse av soverommet med målene 3 m, 4 m og 2,5 m, en dør på 1x2 m og et vindu på 1x1 m

Hvert malingsspann inneholder 2,7 liter, og anbefalt forbruk er 8–10 m2 per liter.

Hvor mange slike malingsspann trenger du for å male rommet ditt med to strøk?

Fasit

3 malingsspann

LøsningsforslagKI-generert

Steg 1: Finn omkretsen av rommet. Av tegningen ser vi at rommet har en grunnflate på 3m og 4m, og at takhøyden er 2,5m. Veggene går hele veien rundt rommet, så omkretsen av gulvet er

O=2⋅(3m+4m)=2⋅7m=14m

Steg 2: Finn totalt veggareal. Veggene kan tenkes brettet ut til én lang, rett vegg med lengde lik omkretsen og høyde 2,5m:

Avegger=O⋅h=14m⋅2,5m=35m2

Steg 3: Trekk fra dør og vindu. Vi skal ikke male døra (1m⋅2m=2m2) eller vinduet (1m⋅1m=1m2). Arealet som skal males med ett strøk, blir da

35m2−2m2−1m2=32m2

Steg 4: Doble for to strøk. Siden veggene skal males to ganger, dobler vi arealet:

2⋅32m2=64m2

Steg 5: Finn hvor mange liter maling som trengs. Anbefalt forbruk er 8–10m2 per liter. Vi bruker et gjennomsnittlig forbruk på 9m2 per liter:

64m29m2/liter≈7,1liter

Steg 6: Finn antall spann. Hvert spann inneholder 2,7 liter, så vi trenger

7,1liter2,7liter/spann≈2,6 spann

Siden maling bare selges i hele spann, må vi runde opp til 3 spann. (Selv om vi hadde brukt det høyeste eller laveste anbefalte forbruket, 8 eller 10m2 per liter, hadde vi likevel endt opp med å måtte kjøpe 3 spann.)

Du trenger altså 3 malingsspann for å male soverommet med to strøk.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Del 2alle hjelpemidler · 3 timer · 13 oppgaver · 40 poeng

Oppgave 2-1Billettpriser for familien Hansen på Tusenfryd

Hjelpemiddelkrav: For hånd

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Tusenfryd er en fornøyelsespark som ligger utenfor Oslo.

Familien Hansen var på Tusenfryd 8. juni i 2007.

Familien består av:

NavnHøydeAlder
Bestemor Helga164 cm67 år
Far Erik185 cm45 år
Mor Liv170 cm45 år
Marius175 cm15 år
Rebekka133 cm11 år
Maria100 cm4 år

Kalender for juni 2007 der gule, grønne og hvite dager er markert

Oversikt over billettpriser juni 2007:

Over 120 cmUnder 120 cmUnder 95 cm60 år og eldre
Gul dag290 kr240 krGratis100 kr
Grønn dag195 kr150 krGratis100 kr
Hvit dagParken er stengt

Bruk tabellen ovenfor og finn ut

  • hvor mye det kostet for bestemor Helga å komme inn på Tusenfryd og
  • hvor mye hele familien måtte betale til sammen for å komme inn.
Fasit

Bestemor Helga betalte 100kr. Hele familien betalte til sammen 1030kr.

LøsningsforslagKI-generert

Hvilken dag var 8. juni 2007?

Vi ser på kalenderen. Kolonnen med «f» står for fredag. I raden med tallene 4,5,6,7,8 er alle rutene grønne. Det betyr at 8. juni var en grønn dag.

Prisene på en grønn dag (fra tabellen):

  • Over 120 cm: 195kr
  • Under 120 cm: 150kr
  • Under 95 cm: Gratis
  • 60 år og eldre: 100kr

Hva koster det for bestemor Helga?

Helga er 67 år, altså 60 år eller eldre. Da bruker vi seniorprisen, uavhengig av hvor høy hun er:

100kr

Hva koster det for hele familien?

Vi finner riktig pris for hver person ut fra høyde og alder, og bruker seniorprisen for Helga siden den gjelder uansett høyde:

NavnHøydeAlderKategoriPris
Bestemor Helga164 cm67 år60 år og eldre100kr
Far Erik185 cm45 årOver 120 cm195kr
Mor Liv170 cm45 årOver 120 cm195kr
Marius175 cm15 årOver 120 cm195kr
Rebekka133 cm11 årOver 120 cm195kr
Maria100 cm4 årUnder 120 cm150kr

Maria er 100 cm, og det er ikke under 95 cm, så hun betaler prisen for «under 120 cm», ikke gratisprisen.

Vi legger sammen alle prisene:

100+195+195+195+195+150=1030kr

Hele familien måtte altså betale 1030kr til sammen for å komme inn på Tusenfryd.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 2-2Aktiviteter på Tusenfryd for Marius, Rebekka eller Maria

Hjelpemiddelkrav: For hånd

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Familien Hansen var på fornøyelsesparken Tusenfryd. Marius er 175 cm, Rebekka er 133 cm og Maria er 100 cm.

Nedenfor ser du en oversikt over noen av aktivitetene i fornøyelsesparken:

Fargeforklaring og oversikt over hvilke attraksjoner du kan delta på ved ulike høyder

Velg en av personene Marius, Rebekka eller Maria. Skriv opp de aktivitetene din person kan være med på.

Fasit

Marius (175 cm) kan delta på: ThunderCoaster, Japp SpaceShot, Loopen og Ballongferden

LøsningsforslagKI-generert

Vi velger å se på Marius, som er 175 cm.

På oversikten er høydene delt inn i grupper: under 95 cm, 95–110 cm, 110–120 cm, 120–140 cm og over 140 cm. Siden Marius er 175 cm, bruker vi kolonnen «> 140 cm».

Vi leser av fargen for hver attraksjon i denne kolonnen:

  • ThunderCoaster: gul → ja, han kan delta
  • Japp SpaceShot: gul → ja, han kan delta
  • Loopen: gul → ja, han kan delta
  • Ballongferden: gul → ja, han kan delta
  • Dyrekarusellen: rød → nei, han kan ikke delta
  • Små Radiobiler: rød → nei, han kan ikke delta

Marius kan altså være med på ThunderCoaster, Japp SpaceShot, Loopen og Ballongferden, men ikke Dyrekarusellen eller Små Radiobiler (disse er beregnet på de minste barna).

Det er også riktig å velge Rebekka (133 cm, kolonnen «120–140 cm») eller Maria (100 cm, kolonnen «95–110 cm») — da leser man av fargene i deres kolonner på samme måte.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 2-3Lykkehjul med tolv tall og tre satsinger

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Rebekka og Maria prøver lykken på et lykkehjul der tallene går fra 1 til 12. Bare ett tall gir gevinst i hver spilleomgang.

Maria spiller en gang og satser på tre tall.

Hjelpemiddelkrav: For hånd

Hvor stor sannsynlighet er det for at Maria får premie? Skriv svaret på brøk-, desimal- og prosentform.

Rebekka satser på det samme tallet i to spilleomganger.

Hjelpemiddelkrav: For hånd

Hva er sannsynligheten for at hun får premie begge gangene?

Fasit

312=14=0,25=25%

1144

LøsningsforslagKI-generert

Lykkehjulet har tallene 1 til 12, så det er 12 mulige utfall. Maria satser på 3 av disse tallene, så det er 3 gunstige utfall.

Sannsynligheten for at Maria får premie er da:

P(premie)=gunstige utfallmulige utfall=312

Vi forkorter brøken ved å dele teller og nevner med 3:

312=14

For å finne desimaltallet, deler vi 1 på 4:

14=0,25

Og for å skrive dette som prosent, ganger vi med 100%:

0,25⋅100%=25%

Sannsynligheten for at Maria får premie er 14=0,25=25%.

Rebekka satser på ett tall (det samme tallet) i to spilleomganger. I hver spilleomgang er det 1 gunstig utfall av 12 mulige, så sannsynligheten for premie i én omgang er:

P(premie i én omgang)=112

De to spilleomgangene er uavhengige av hverandre — utfallet i den ene omgangen påvirker ikke utfallet i den andre. Da finner vi sannsynligheten for at hun får premie begge gangene ved å multiplisere sannsynlighetene for hver omgang (produktsetningen):

P(premie begge ganger)=112⋅112=1144

Sannsynligheten for at Rebekka får premie i begge spilleomgangene er altså 1144, som er omtrent 0,7%. Dette er mye lavere enn sannsynligheten i én omgang, fordi hun må lykkes to ganger på rad.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 2-4Volum av eske med 48 Supersandwich-iskremer

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

I kiosken kan du kjøpe iskremen Supersandwich som består av kjeks og is. Iskremen har form som et rett prisme. Prismets sidekanter er 14,0 cm, 6,0 cm og 2,0 cm (medregnet kjeksen). Se bildet nedenfor.

Supersandwich-iskrem med sidekantene 14,0 cm, 6,0 cm og 2,0 cm

Kiosken får levert slike sandwicher i esker på 48 stk. Eskene er helt fulle.

Hjelpemiddelkrav: Kalkulator

Finn ut hvor stort volum en slik eske må ha for å romme alle 48 iskremene.

Hjelpemiddelkrav: Kalkulator

Finn mål på en eske som sandwichene kan være pakket i. Tegn esken.

Fasit

V=8064cm3

Eske med mål 14cm×6cm×96cm (andre mål er også mulige, se løsningsforslag).

LøsningsforslagKI-generert

Iskremen har form som et rett prisme med sidekantene 14,0cm, 6,0cm og 2,0cm. Volumet av et rett prisme finner vi ved å multiplisere de tre sidekantene.

Volumet av én sandwich:

V1=14,0⋅6,0⋅2,0

Vi regner ut litt om gangen:

14,0⋅6,0=84,0
V1=84,0⋅2,0=168cm3

Esken skal romme 48 slike sandwicher, så vi ganger med 48:

V=48⋅168=8064cm3

Esken må altså ha et volum på minst 8064cm3 for å romme alle 48 iskremene.

Esken er også et rett prisme, og volumet av esken må stemme med svaret i a): 8064cm3.

Den enkleste måten å pakke sandwichene på, er å stable alle 48 rett oppå hverandre, med samme grunnflate som én sandwich (14cm×6cm). Siden hver sandwich er 2,0cm tykk, blir høyden på stabelen:

h=48⋅2,0=96cm

Esken kan da for eksempel ha målene 14cm×6cm×96cm. Vi sjekker:

14⋅6⋅96=8064cm3

som stemmer med svaret i a).

Tegning av esken: Esken er en lang, smal kloss satt sammen av 48 tynne “skiver” (sandwichene) stablet oppå hverandre. Grunnflaten er et rektangel på 14cm×6cm, og hele stabelen er 96cm høy.

En mer praktisk eske (som ikke blir så høy og smal) kan lages ved å dele stabelen opp i flere kortere stabler satt ved siden av hverandre. For eksempel kan vi lage 4 stabler med 12 sandwicher i hver:

h=12⋅2,0=24cm

Setter vi de 4 stablene ved siden av hverandre langs 6 cm-kanten, blir eskens mål:

14cm×(4⋅6cm)×24cm=14cm×24cm×24cm

Vi sjekker også dette volumet:

14⋅24⋅24=8064cm3

Begge eskene rommer altså nøyaktig 48 sandwicher. Eske: 14cm×24cm×24cm er et mer praktisk formatert forslag, men flere ulike mål er riktige så lenge volumet blir 8064cm3.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 2-5Farten i berg- og dalbanen gitt ved 1 pluss rota av 20x

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

En av bakkene i berg- og dalbanen ser slik ut når den tegnes fra siden:

Bakke i berg- og dalbanen med total høyde 15 m og loddrett avstand x fra toppen

Farten som toget får når det kjører ned bakken, kan regnes ut etter denne formelen:

y=1+20x

y = farten målt i m/s. x = loddrett avstand mellom midterste vogn og toppen av bakken.

Hjelpemiddelkrav: Kalkulator

Hvor stor er farten til toget når den midterste vogna er 10 meter under toppen av bakken?

Hjelpemiddelkrav: Kalkulator

Lag en verditabell og tegn en graf som viser sammenhengen mellom farten til toget og loddrett avstand fra toppen. Hva er togets største fart?

x0246810121415
y   12,0    18,3
Fasit

y≈15,1m/s

Største fart er 18,3m/s (ved x=15)

LøsningsforslagKI-generert

Vi setter x=10 inn i formelen y=1+20x:

y=1+20⋅10y=1+200y≈1+14,1y≈15,1

Farten til toget er da y≈15,1m/s når vogna er 10m under toppen.

Vi setter inn de resterende x-verdiene i formelen y=1+20x, på samme måte som i a):

x=0:y=1+20⋅0=1+0=1,0x=2:y=1+20⋅2=1+40≈7,3x=4:y=1+20⋅4=1+80≈9,9x=8:y=1+20⋅8=1+160≈13,6x=10:y=1+200≈15,1x=12:y=1+20⋅12=1+240≈16,5x=14:y=1+20⋅14=1+280≈17,7

Dette gir den fullstendige verditabellen:

x0246810121415
y1,07,39,912,013,615,116,517,718,3

Vi plotter punktene og tegner grafen:

Graf av y = 1 + √(20x), med farten ved x = 10 m og x = 15 m markert

Grafen stiger jevnt hele veien fra x=0 til x=15, og bratt i starten men flatere etter hvert. Siden funksjonen er voksende på hele intervallet [0,15], er farten størst helt nederst i bakken, altså ved x=15. Det gir en største fart på 18,3m/s.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 2-6Mest brus per krone og volumet av det store brusbegeret

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Du er tørst og vil ha noe å drikke i kiosken. Du får tre forskjellige brusbegre å velge mellom til tre forskjellige priser. Se tegning nedenfor.

Tre brusbegre på 0,5 l til kr 30, 0,4 l til kr 25 og 0,3 l til kr 20

Hjelpemiddelkrav: Kalkulator

Du tenker at du vil gjerne ha mest brus per krone. Hvilket beger velger du da? Begrunn svaret ditt.

På tegningen nedenfor ser du målene på det store begeret. Bunnen og toppen er sirkelflater med ulik radius, r og R.

Det store brusbegeret med R = 4,1 cm, h = 17,1 cm og r = 2,8 cm

Volumet av begeret er

V=π⋅h3(R2+Rr+r2)
Hjelpemiddelkrav: Kalkulator

Sett inn tallene for h, R og r i formelen og finn volumet av begeret. Kommenter svaret som du får.

Hjelpemiddelkrav: Kalkulator

Hvilken form får begeret hvis r=0? Forklar og lag en tegning.

Fasit

Det store begeret på 0,5l for kr 30

V≈647cm3≈0,65l

Begeret blir en kjegle

LøsningsforslagKI-generert

For å finne ut hvilket beger som gir mest brus per krone, finner vi prisen per liter for hvert beger. Det begeret med lavest pris per liter, gir mest brus for pengene.

Lite beger (0,3l for kr 20):

20:0,3≈66,67kr/l

Middels beger (0,4l for kr 25):

25:0,4=62,5kr/l

Stort beger (0,5l for kr 30):

30:0,5=60kr/l

Det store begeret har lavest pris per liter (60kr/l), og gir derfor mest brus per krone. Vi velger det store begeret på 0,5l.

Vi setter inn h=17,1, R=4,1 og r=2,8 i den oppgitte formelen:

V=π⋅h3(R2+Rr+r2)

Vi regner ut leddene i parentesen først:

R2=4,12=16,81
Rr=4,1⋅2,8=11,48
r2=2,82=7,84
R2+Rr+r2=16,81+11,48+7,84=36,13

Så regner vi ut π⋅h3:

π⋅17,13≈53,723≈17,91

Til slutt ganger vi de to delene sammen:

V≈17,91⋅36,13≈647cm3

Siden 1000cm3=1liter, tilsvarer dette:

V≈6471000≈0,65liter

V≈647cm3≈0,65liter

Kommentar: Begeret er merket som 0,5 liter, men når vi regner ut volumet helt opp til kanten av begeret, får vi om lag 0,65 liter. Det stemmer godt med det vi ville forvente: i praksis fyller man ikke brus helt opp til randen (det må være litt plass til is, skum og for at det ikke skal skvulpe over), så begeret må romme mer enn de 0,5 literne som faktisk selges.

Hvis r=0, betyr det at bunnen av begeret ikke lenger er en sirkelflate, men krymper sammen til ett punkt. Begeret blir da ikke lenger avkortet (kappet på midten) — det får en spiss bunn, altså en vanlig kjegle med toppradius R og høyde h.

Dette stemmer også med formelen: setter vi r=0, blir

V=π⋅h3(R2+R⋅0+02)=π⋅h3⋅R2

som er nettopp volumformelen for en kjegle.

Tegning: Formen blir som en vanlig iskrem-kjegle (eller en trakt) — en sirkel øverst med radius R, og siden går rett ned og møtes i en spiss i bunnen, i høyde h under toppen.

Skisse av kjegleformen begeret får når r = 0, med toppradius R og høyde h

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 2-7Gjennomsnittlig besøkstall og omsetning på Tusenfryd

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Denne oppgaven skal løses ved hjelp av regneark. Ta utskrift av regnearket. Vis hvilke formler du har brukt.

På Tusenfryds hjemmeside står det følgende:

ÅrstallOmsetning i millionerBesøkende i tusen
199573,6463
199676,4444
199774,7408
199889,5421
199986,6394
200098,8435
2001158,7538
2002130,9445
2003141,9481
2004137,0445
2005142,6435
Hjelpemiddelkrav: Krever PC

Finn gjennomsnittet (middelverdien) av antall besøkende i denne perioden.

Hjelpemiddelkrav: Krever PC

Presenter utviklingen av omsetningen i et diagram. Kommenter diagrammet.

Fasit

Gjennomsnitt≈446 tusen besøkende

Se diagram og kommentar i løsningsforslaget.

LøsningsforslagKI-generert

Vi setter opp tallene for antall besøkende (i tusen) i et regneark, i kolonne B fra rad 2 til rad 12, med årstallene i kolonne A ved siden av:

AB
1ÅrstallBesøkende (tusen)
21995463
31996444
41997408
51998421
61999394
72000435
82001538
92002445
102003481
112004445
122005435
13Gjennomsnitt=GJENNOMSNITT(B2:B12)

I celle B13 skriver vi formelen =GJENNOMSNITT(B2:B12). Regnearket summerer da alle de elleve tallene og deler på antall tall (11):

Gjennomsnitt=463+444+408+421+394+435+538+445+481+445+43511=490911≈446,3

Gjennomsnittlig besøkstall≈446 tusen (446 000) besøkende per år

Vi legger inn omsetningstallene (i millioner kroner) i en tabell, med årstallene i kolonne A og omsetningen i kolonne B:

AB
1ÅrstallOmsetning (mill. kr)
2199573,6
3199676,4
4199774,7
5199889,5
6199986,6
7200098,8
82001158,7
92002130,9
102003141,9
112004137,0
122005142,6

Vi markerer området A1:B12 og setter inn et søylediagram (kolonnediagram), siden vi skal vise en utvikling over tid for én størrelse. Årstallene kommer da på den vannrette aksen og omsetningen i millioner kroner på den loddrette aksen:

Søylediagram som viser omsetningen på Tusenfryd fra 1995 til 2005

Kommentar til diagrammet: Omsetningen økte jevnt og relativt svakt fra 1995 til 2000, fra om lag 74 millioner kroner til nesten 99 millioner kroner. Fra 2000 til 2001 var det et kraftig hopp i omsetningen, opp til 158,7 millioner kroner – den høyeste omsetningen i hele perioden. Etter 2001 gikk omsetningen noe ned igjen, til rundt 131 millioner kroner i 2002, før den flatet ut og holdt seg forholdsvis stabil på rundt 137–143 millioner kroner de siste årene fram til 2005.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 2-8Anes handel i svenske og danske kroner omgjort til norske

Hjelpemiddelkrav: Krever PC

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Denne oppgaven skal løses ved hjelp av regneark. Ta utskrift av regnearket. Vis hvilke formler du har brukt.

Du treffer Ane på Tusenfryd. Hun har vært på ferie og handlet varer i norske, svenske og danske kroner.

VareslagSEKDKKNOK
Bukse345,00  
Veske 459,00 
Sko1345,00  
Parfyme  320,00
Genser 379,50 
Klokke 786,00 
KursinformasjonNOK
100 danske kroner107,81
100 svenske kroner85,58

Bruk regneark og finn ut hvor mange norske kroner Ane har handlet for totalt.

Fasit

Totalt ca. kr 3517,68

LøsningsforslagKI-generert

Vi setter opp et regneark der vi legger inn varene i tabellen, sammen med kursene. Vi bruker cellene B11 og B12 til kursene, slik at vi kan bruke dem i formler for flere varer:

ABCD
1VareslagSEKDKKNOK
2Bukse345,00
3Veske459,00
4Sko1345,00
5Parfyme320,00
6Genser379,50
7Klokke786,00
8Sum
AB
11100 danske kroner107,81
12100 svenske kroner85,58

For varene som er kjøpt i svenske kroner, ganger vi beløpet med kursen i B12 og deler på 100. I celle D2 skriver vi:

=B2*$B$12/100

Denne formelen kopierer vi ned til D4 (Sko), siden også den varen er handlet i svenske kroner.

For varene som er kjøpt i danske kroner, ganger vi tilsvarende med kursen i B11. I celle D3 skriver vi:

=C3*$B$11/100

og kopierer denne formelen til D6 (Genser) og D7 (Klokke).

Parfymen er allerede oppgitt i norske kroner, så D5 settes bare lik 320,00.

Til slutt summerer vi hele NOK-kolonnen i D8:

=SUMMER(D2:D7)

Utregning av hver vare:

Bukse: 345,00⋅85,58100≈295,25kr
Sko: 1345,00⋅85,58100≈1151,05kr
Veske: 459,00⋅107,81100≈494,85kr
Genser: 379,50⋅107,81100≈409,14kr
Klokke: 786,00⋅107,81100≈847,39kr
Parfyme: 320,00kr

Utfylt regneark:

ABCD
1VareslagSEKDKKNOK
2Bukse345,00295,25
3Veske459,00494,85
4Sko1345,001151,05
5Parfyme320,00
6Genser379,50409,14
7Klokke786,00847,39
8Sum3517,68

Summerer vi hele NOK-kolonnen, ser vi at Ane har handlet for til sammen

295,25+494,85+1151,05+320,00+409,14+847,39=3517,68kr

Ane har handlet for ca. kr 3517,68 totalt.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 2-9Overslag over arealet av Tusenfryds tomt i dekar

Hjelpemiddelkrav: For hånd

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Nedenfor ser du et kart som viser tomten som Tusenfryd leier. Fornøyelsesparken kan bruke det lysegrønne området samt områdene merket 1, 2 og 3.

Kart over tomten Tusenfryd leier, med målestokk nede til venstre

Bruk målestokken på kartet og gjør et overslag over hvor mange mål (dekar) Tusenfryd kan bruke.

Fasit

Omtrent 500 dekar (mål). Andre overslag i området 450–550 dekar regnes også som riktige.

LøsningsforslagKI-generert

Vi skal gjøre et overslag, altså et anslag, over arealet av det uregelmessige området som er merket med rød strek på kartet (det lysegrønne området og de tre delene 1, 2 og 3).

Steg 1: Finn ut hva målestokken forteller oss

Nede til venstre på kartet ser vi en målestokklinje merket «200 m». Den viser hvor langt 200 meter i terrenget er på kartet.

Steg 2: Legg et rutenett over kartet

En god metode for å anslå et uregelmessig areal er å legge et rutenett over kartet, der hver rute i terrenget har sider på 100 m (altså halvparten av målestokklinjen). Da har hver rute et areal på

100 m⋅100 m=10000 m2=10 dekar

siden 1 dekar=1000 m2.

Kart over Tusenfryds tomt med et rutenett på 100 m × 100 m lagt over

Steg 3: Tell rutene

Vi teller opp hvor mange ruter som ligger helt eller mer enn halvveis innenfor det rødmerkede området (det lysegrønne området pluss delene 1, 2 og 3), og lar ruter som ligger mindre enn halvveis innenfor, telle som 0. Med dette overslaget teller vi omtrent 50 ruter.

Steg 4: Regn ut arealet

areal≈50⋅10 dekar=500 dekar

Tolkning: Tusenfryd kan altså bruke omtrent 500 dekar (mål) av tomten. Siden dette er et overslag basert på avlesning og telling av ruter, er det naturlig at svar mellom ca. 450 og 550 dekar også regnes som riktige.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 2-10Stigen på 2,5 meter mot husveggen

Hjelpemiddelkrav: Kalkulator

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

FAKTARUTE

Selv om babylonerne/assyrerne i Mesopotamia (dagens Irak) kjente til «Pytagoras-setningen» allerede 1800 f.Kr., og kanskje egypterne også, var det trolig Pytagoras og hans hemmelige samfunn som var de første som fant et bevis for denne berømte setningen omkring 500 f.Kr.:

Når a2+b2=c2, er trekanten rettvinklet, og i en rettvinklet trekant gjelder a2+b2=c2

Rettvinklet trekant med katetene a og b og hypotenusen c

katet2+katet2=hypotenus2

«Katet» betyr «loddlinje» og «hypotenus» betyr å «strekke ut under».

Øyvind skal opp under taket og bruker en stige som er 2,5 meter.

På bakken står stigen 1,1 meter fra husveggen.

Stige på 2,5 meter som står 1,1 meter fra husveggen

Hvor langt opp på husveggen når stigen?

Fasit

2,24 m

LøsningsforslagKI-generert

Stigen, veggen og bakken danner en rettvinklet trekant. Stigen er hypotenusen (den lengste siden, rett overfor den rette vinkelen), fordi den ligger skrått. De to katetene er avstanden langs bakken og høyden opp langs veggen.

  • Hypotenus: c=2,5 m
  • Katet (langs bakken): a=1,1 m
  • Katet (opp langs veggen): b=?

Vi bruker Pytagoras’ setning:

a2+b2=c2

Vi setter inn tallene og løser likningen for b:

1,12+b2=2,521,21+b2=6,251,21+b2−1,21=6,25−1,21b2=5,04b2=5,04b≈2,24

Svar: Stigen når opp til b≈2,24 m på husveggen.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 2-11Høyden på masten til en engelsk lastebåt fra 1840

Hjelpemiddelkrav: Kalkulator

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Nedenfor ser du en engelsk lastebåt fra 1840:

Lastebåt der avstanden fra masten til baugen er 7 fot, linen fra baugen til masten er 22 fot og avstanden fra festet til mastetoppen er 2 fot

1 fot = 30,48 cm

På tegningen har vi satt på målene mellom masten og baugen (spissen på båten) som er 7 fot og linen på 22 fot som er festet fra baugen til masten. Legg også merke til avstanden på 2 fot mellom der linen er festet og toppen av masten.

Hvor høy er masten, målt i meter?

Fasit

≈6,97 m

LøsningsforslagKI-generert

Linen, masten og avstanden langs dekket fra masten til baugen danner en rettvinklet trekant. Linen er hypotenusen (den lengste siden, skrått), og de to katetene er avstanden langs dekket og høyden opp til der linen er festet i masten.

  • Hypotenus (linen): c=22 fot
  • Katet (avstand mast–baug): a=7 fot
  • Katet (høyde opp til festepunktet): x=?

Vi bruker Pytagoras’ setning:

a2+x2=c2

Vi setter inn tallene og løser likningen for x:

72+x2=22249+x2=48449+x2−49=484−49x2=435x2=435x≈20,86

Festepunktet er altså omtrent 20,86 fot over dekket. Toppen av masten er 2 fot høyere enn festepunktet, så hele mastehøyden i fot blir

20,86 fot+2 fot=22,86 fot

Til slutt gjør vi om til meter. Vi vet at 1 fot=30,48 cm=0,3048 m, så

22,86 fot⋅0,3048 m/fot≈6,97 m

Svar: Masten er omtrent 6,97 m høy.

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 2-12Pytagoreiske tripler med oddetallsmetoden

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Et pytagoreisk trippel er en samling av tre hele tall som passer inn i den pytagoreiske læresetningen. Mest kjent er (3,4,5), som passer fordi 32+42=52.

En slik samling av tre tall er ofte vanskelig å finne ved å prøve seg frem. En metode er beskrevet i ruta nedenfor.

Hjelpemiddelkrav: Kalkulator

Kan du finne et annet pytagoreisk trippel med denne metoden? Vis utregningen og at tallene stemmer i ligningen a2+b2=c2.

Hjelpemiddelkrav: Kalkulator

Gitt et talltrippel (8,x,17). Hva må da x være for at trippelet skal være pytagoreisk?

Fasit

(5,12,13) (eksempel — andre oddetall gir andre riktige trippel)

x=15

LøsningsforslagKI-generert

Vi følger oppskriften i ruta og velger oddetallet a=5 som den ene kateten.

  1. Vi velger a=5.
  2. Vi kvadrerer: 52=25.
  3. Vi trekker fra 1: 25−1=24.
  4. Vi deler på 2: 24:2=12. Dette er kateten b=12.
  5. Vi legger til 1: 12+1=13. Dette er hypotenusen c=13.

Trippelet blir dermed (a,b,c)=(5,12,13).

Vi kontrollerer at tallene stemmer i den pytagoreiske læresetningen:

a2+b2=c252+122=13225+144=169169=169

Venstre og høyre side er like, så (5,12,13) er et pytagoreisk trippel. (5,12,13)

Trippelet (8,x,17) skal være pytagoreisk. Siden 17 er det største tallet, må 17 være hypotenusen c, mens 8 og x er katetene. Da skal Pytagoras’ setning stemme:

82+x2=17264+x2=28964+x2−64=289−64x2=225x2=225x=15

For at trippelet (8,x,17) skal være pytagoreisk, må x=15. x=15

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Oppgave 2-13Bevis for Pytagoras med trapes av tre trekanter

Hjelpemiddelkrav: For hånd

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

På figuren nedenfor ser du et trapes som består av 3 rettvinklede trekanter.

Trapes satt sammen av tre rettvinklede trekanter med katetene a og b og hypotenusen c

Finn arealet av figuren på to forskjellige måter.

Sett uttrykkene for arealet av figuren lik hverandre, og forenkle mest mulig.

Hva oppdager du?

Fasit

Arealet regnet som trapes og arealet regnet som sum av tre trekanter må være like store. Setter vi de to uttrykkene lik hverandre og forenkler, sitter vi igjen med a2+b2=c2 — den pytagoreiske læresetningen.

LøsningsforslagKI-generert

Metode 1: Arealet som trapes

Figuren er et trapes. De to parallelle sidene er toppen med lengde a og bunnen med lengde b. Både toppen og bunnen står vinkelrett på høyre side (det er markert med rette vinkler i hjørnene), så høyre side er høyden i trapeset. Høyre side er delt i to biter, b og a, så høyden er b+a.

Arealet av et trapes er

A=a+b2⋅h

Vi setter inn de parallelle sidene a og b, og høyden a+b:

Atrapes=a+b2⋅(a+b)=(a+b)22

Metode 2: Arealet som sum av tre trekanter

Trapeset er delt opp i tre rettvinklede trekanter:

  • Den øverste trekanten har katetene a og b, og hypotenusen c.
  • Den nederste trekanten har katetene b og a, og hypotenusen c.
  • Den midterste trekanten har de to hypotenusene c og c som sider, med en rett vinkel mellom dem (markert på figuren).

Arealet av en rettvinklet trekant er halvparten av produktet av katetene. For de to ytre trekantene blir arealet:

Aøverste=a⋅b2Anederste=b⋅a2

For den midterste trekanten er c og c de to katetene (siden vinkelen mellom dem er 90°), så arealet blir:

Amidterste=c⋅c2=c22

Summen av de tre trekantarealene er da:

Atrekanter=ab2+ab2+c22=ab+c22

De to uttrykkene satt lik hverandre

Arealet av figuren er det samme uansett hvordan vi regner det ut, så vi kan sette de to uttrykkene lik hverandre:

(a+b)22=ab+c22(a+b)22⋅2=(ab+c22)⋅2(a+b)2=2ab+c2

Vi bruker første kvadratsetning, (a+b)2=a2+2ab+b2, på venstre side:

a2+2ab+b2=2ab+c2a2+2ab+b2−2ab=2ab+c2−2aba2+b2=c2

Hva vi oppdager

Vi ender opp med likningen a2+b2=c2, som er nettopp den pytagoreiske læresetningen. Ved å regne ut arealet av det samme trapeset på to forskjellige måter — som trapes og som sum av tre rettvinklede trekanter — har vi dermed bevist at setningen stemmer for alle rettvinklede trekanter med kateter a og b og hypotenus c. a2+b2=c2

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Tastatursnarveier

Navigasjon

⌘K / Ctrl+K
Åpne søk
G F
Gå til Fag
G E
Gå til Eksamener
G T
Gå til Temaer
G K
Gå til Kompetansemål
G H
Hjem
?
Vis snarveier

I oppgave

←/→ · J/K
Forrige / neste oppgave
0
Marker som ikke prøvd
1
Marker som prøvd
2
Marker som trenger hjelp
3
Marker som ferdig
S
Vis / skjul løsningsforslag
A
Legg til i liste
N
Skriv notat
Esc
Tilbake / avslutt