Mest brus per krone og volumet av det store brusbegeret

Del 2, alle hjelpemidler

Mest brus per krone og volumet av det store brusbegeret

Lest inn av KI og ikke kontrollert manuelt enda — kan inneholde feil.

Du er tørst og vil ha noe å drikke i kiosken. Du får tre forskjellige brusbegre å velge mellom til tre forskjellige priser. Se tegning nedenfor.

Tre brusbegre på 0,5 l til kr 30, 0,4 l til kr 25 og 0,3 l til kr 20

Hjelpemiddelkrav: Kalkulator

Du tenker at du vil gjerne ha mest brus per krone. Hvilket beger velger du da? Begrunn svaret ditt.

På tegningen nedenfor ser du målene på det store begeret. Bunnen og toppen er sirkelflater med ulik radius, r og R.

Det store brusbegeret med R = 4,1 cm, h = 17,1 cm og r = 2,8 cm

Volumet av begeret er

V=π⋅h3(R2+Rr+r2)
Hjelpemiddelkrav: Kalkulator

Sett inn tallene for h, R og r i formelen og finn volumet av begeret. Kommenter svaret som du får.

Hjelpemiddelkrav: Kalkulator

Hvilken form får begeret hvis r=0? Forklar og lag en tegning.

Fasit

Det store begeret på 0,5l for kr 30

V≈647cm3≈0,65l

Begeret blir en kjegle

LøsningsforslagKI-generert

For å finne ut hvilket beger som gir mest brus per krone, finner vi prisen per liter for hvert beger. Det begeret med lavest pris per liter, gir mest brus for pengene.

Lite beger (0,3l for kr 20):

20:0,3≈66,67kr/l

Middels beger (0,4l for kr 25):

25:0,4=62,5kr/l

Stort beger (0,5l for kr 30):

30:0,5=60kr/l

Det store begeret har lavest pris per liter (60kr/l), og gir derfor mest brus per krone. Vi velger det store begeret på 0,5l.

Vi setter inn h=17,1, R=4,1 og r=2,8 i den oppgitte formelen:

V=π⋅h3(R2+Rr+r2)

Vi regner ut leddene i parentesen først:

R2=4,12=16,81
Rr=4,1⋅2,8=11,48
r2=2,82=7,84
R2+Rr+r2=16,81+11,48+7,84=36,13

Så regner vi ut π⋅h3:

π⋅17,13≈53,723≈17,91

Til slutt ganger vi de to delene sammen:

V≈17,91⋅36,13≈647cm3

Siden 1000cm3=1liter, tilsvarer dette:

V≈6471000≈0,65liter

V≈647cm3≈0,65liter

Kommentar: Begeret er merket som 0,5 liter, men når vi regner ut volumet helt opp til kanten av begeret, får vi om lag 0,65 liter. Det stemmer godt med det vi ville forvente: i praksis fyller man ikke brus helt opp til randen (det må være litt plass til is, skum og for at det ikke skal skvulpe over), så begeret må romme mer enn de 0,5 literne som faktisk selges.

Hvis r=0, betyr det at bunnen av begeret ikke lenger er en sirkelflate, men krymper sammen til ett punkt. Begeret blir da ikke lenger avkortet (kappet på midten) — det får en spiss bunn, altså en vanlig kjegle med toppradius R og høyde h.

Dette stemmer også med formelen: setter vi r=0, blir

V=π⋅h3(R2+R⋅0+02)=π⋅h3⋅R2

som er nettopp volumformelen for en kjegle.

Tegning: Formen blir som en vanlig iskrem-kjegle (eller en trakt) — en sirkel øverst med radius R, og siden går rett ned og møtes i en spiss i bunnen, i høyde h under toppen.

Skisse av kjegleformen begeret får når r = 0, med toppradius R og høyde h

Forstå oppgaven med en KI

Du får en ferdig tekst du limer inn i den KI-chatboten du bruker. Teksten inneholder oppgaven og en instruks om at chatboten skal hjelpe deg å tenke selv — stille spørsmål, gi ett hint av gangen og la deg gjøre regningen.

Anbefalt. Chatboten får beskjed om å bruke det til å veilede deg riktig vei — ikke til å røpe svaret. Du kan slå det av hvis du vil være helt sikker på at ingenting lekker.

Hva du bør vite
  • Ingenting sendes herfra. Teksten kopieres bare til utklippstavla på enheten din. Det du limer inn i en chatbot, går til den tjenesten — og de har sine egne regler for hva de lagrer.
  • Ikke lim inn personopplysninger — navn, skole eller noe annet om deg selv eller andre. Oppgaveteksten holder.
  • KI kan ta feil, også i matematikk. Sjekk alltid mot løsningsforslaget her på siden.
  • Er du usikker på om du har lov til å bruke KI på skolearbeidet ditt, spør læreren din først.

Tastatursnarveier

Navigasjon

⌘K / Ctrl+K
Åpne søk
G F
Gå til Fag
G E
Gå til Eksamener
G T
Gå til Temaer
G K
Gå til Kompetansemål
G H
Hjem
?
Vis snarveier

I oppgave

←/→ · J/K
Forrige / neste oppgave
0
Marker som ikke prøvd
1
Marker som prøvd
2
Marker som trenger hjelp
3
Marker som ferdig
S
Vis / skjul løsningsforslag
A
Legg til i liste
N
Skriv notat
Esc
Tilbake / avslutt