Grensekostnad og enhetskostnad bedrift

Grensekostnad og enhetskostnad bedrift

En bedrift produserer og selger en vare. De daglige kostnadene KK ved produksjon og salg av xx enheter av denne varen er gitt ved

K(x)=0,2x2+80x+720,0<x<400K(x) = 0{,}2x^2 + 80x + 720, \quad 0 < x < 400

Ledelsen i bedriften har funnet ut at med dagens produksjonsmengde vil det koste 160 kroner å øke den daglige produksjonsmengden med 1 enhet.

Hvor mange enheter produserer bedriften daglig?

Bedriften får solgt varen for 180 kroner per enhet.

Vil det lønne seg å øke produksjonen til mer enn 300 enheter per dag?

Bestem den daglige produksjonsmengden som gir lavest kostnad per enhet.

Fasit

200 enheter

Nei

60 enheter

LøsningsforslagKI-generert

Grensekostnaden er K(x)=0,4x+80K'(x) = 0{,}4x + 80.

Dagens grensekostnad er 160 kr:

0,4x+80=160    0,4x=80    x=2000{,}4x + 80 = 160 \implies 0{,}4x = 80 \implies \underline{\underline{x = 200}}

Grensekostnaden ved x=300x = 300:

K(300)=0,4300+80=200krK'(300) = 0{,}4 \cdot 300 + 80 = 200 \, \mathrm{kr}

Siden grensekostnaden (200kr200 \, \mathrm{kr}) er høyere enn salgsprisen (180kr180 \, \mathrm{kr}), vil det ikke lønne seg å øke produksjonen til mer enn 300 enheter. Hvert ekstra produkt koster mer å produsere enn det selges for.

Enhetskostnaden er

E(x)=K(x)x=0,2x+80+720xE(x) = \frac{K(x)}{x} = 0{,}2x + 80 + \frac{720}{x}

Vi deriverer og setter lik null:

E(x)=0,2720x2=0    x2=7200,2=3600    x=60E'(x) = 0{,}2 - \frac{720}{x^2} = 0 \implies x^2 = \frac{720}{0{,}2} = 3600 \implies \underline{\underline{x = 60}}