Bruddstyrke fiskesene

Bruddstyrke fiskesene

En leverandør selger en type sene for fiske. De oppgir at bruddstyrken XX for senen i en tilfeldig valgt spole av denne typen er normalfordelt med forventningsverdi μ=56\mu = 56 kg og standardavvik σ=2,3\sigma = 2{,}3 kg.

Hva er sannsynligheten for at senen i en tilfeldig valgt spole tåler minst 53 kg?

Tenk deg at du skal gjøre målinger av bruddstyrken til senen i 25 tilfeldig valgte spoler av denne typen.

Bestem sannsynligheten for at senen i alle de 25 spolene tåler mer enn 50 kg.

La Xˉ\bar{X} være gjennomsnittet til målingene.

Bestem P(Xˉ55)P(\bar{X} \leq 55).

Leverandøren har en mistanke om at bruddstyrken er lavere enn 56 kg. De ønsker derfor å gjennomføre en hypotesetest der de vil teste senen i 25 tilfeldig valgte spoler.

Sett opp en hypotesetest som du kan bruke for å avgjøre om det er grunnlag for leverandørens mistanke.

Vi går ut fra at standardavviket til bruddstyrken fremdeles er σ=2,3\sigma = 2{,}3 kg. Vi vil bruke et signifikansnivå på 5 prosent.

Hva er den høyeste gjennomsnittlige verdien for bruddstyrken til senene i 25 tilfeldig valgte spoler, som gjør at vi kan konkludere med at det er grunnlag for leverandørens mistanke?

Fasit

P(X53)0,904P(X \geq 53) \approx 0{,}904

0,892\approx 0{,}892

P(Xˉ55)0,015P(\bar{X} \leq 55) \approx 0{,}015

Se løsningsforslag

xˉ55,24 kg\bar{x} \approx 55{,}24 \mathrm{~kg}

LøsningsforslagKI-generert

XX er normalfordelt med μ=56\mu = 56 og σ=2,3\sigma = 2{,}3.

P(X53)=1P(X<53)=1Φ ⁣(53562,3)=1Φ(1,30)P(X \geq 53) = 1 - P(X < 53) = 1 - \Phi\!\left(\frac{53 - 56}{2{,}3}\right) = 1 - \Phi(-1{,}30) =10,0968=0,904= 1 - 0{,}0968 = \underline{\underline{0{,}904}}

La YY være antall spoler der senen tåler mer enn 50 kg. Sannsynligheten for at én spole tåler mer enn 50 kg:

P(X>50)=1Φ ⁣(50562,3)=1Φ(2,61)=0,9955P(X > 50) = 1 - \Phi\!\left(\frac{50 - 56}{2{,}3}\right) = 1 - \Phi(-2{,}61) = 0{,}9955

For at alle 25 spolene tåler mer enn 50 kg:

P(Y=25)=0,9955250,892P(Y = 25) = 0{,}9955^{25} \approx \underline{\underline{0{,}892}}

Xˉ\bar{X} er normalfordelt med E(Xˉ)=56\text{E}(\bar{X}) = 56 og SD(Xˉ)=2,325=0,46\text{SD}(\bar{X}) = \dfrac{2{,}3}{\sqrt{25}} = 0{,}46.

P(Xˉ55)=Φ ⁣(55560,46)=Φ(2,17)0,015P(\bar{X} \leq 55) = \Phi\!\left(\frac{55 - 56}{0{,}46}\right) = \Phi(-2{,}17) \approx \underline{\underline{0{,}015}}

Leverandøren mistenker at bruddstyrken er lavere enn oppgitt. Vi setter opp:

H0 ⁣:μ=56(bruddstyrken er som oppgitt)H_0\colon \mu = 56 \quad \text{(bruddstyrken er som oppgitt)} H1 ⁣:μ<56(bruddstyrken er lavere enn oppgitt)H_1\colon \mu < 56 \quad \text{(bruddstyrken er lavere enn oppgitt)}

Vi gjennomfører en venstresidig test med n=25n = 25, σ=2,3\sigma = 2{,}3 og signifikansnivå α=0,05\alpha = 0{,}05.

Under H0H_0 er Xˉ\bar{X} normalfordelt med μ=56\mu = 56 og SD(Xˉ)=0,46\text{SD}(\bar{X}) = 0{,}46.

Vi forkaster H0H_0 dersom Xˉ\bar{X} er lavere enn den kritiske verdien xˉk\bar{x}_k som oppfyller

P(Xˉxˉk)=0,05P(\bar{X} \leq \bar{x}_k) = 0{,}05 xˉk560,46=z0,05=1,645\frac{\bar{x}_k - 56}{0{,}46} = z_{0{,}05} = -1{,}645 xˉk=561,6450,4655,24 kg\bar{x}_k = 56 - 1{,}645 \cdot 0{,}46 \approx \underline{\underline{55{,}24 \mathrm{~kg}}}

Dersom den gjennomsnittlige bruddstyrken i utvalget er 55,24 kg eller lavere, kan vi konkludere med at det er grunnlag for leverandørens mistanke.