Bestem forventningsverdi og standardavvik fra prosenter

Bestem forventningsverdi og standardavvik fra prosenter

I en gruppe elever er høyden tilnærmet normalfordelt med forventningsverdi μ\mu og standardavvik σ\sigma.

Normalfordelingskurve med markeringer ved 173 og 183

I denne fordelingen er 15,9 prosent av elevene lavere enn 173 cm og 15,9 prosent av elevene er høyere enn 183 cm.

Bestem μ\mu og σ\sigma.

Hvor stor andel av elevene er høyere enn 180 cm?

Fasit

μ=178 cm\mu = 178 \text{ cm}, σ=5 cm\sigma = 5 \text{ cm}

Ca. 34,5%34{,}5 \,\%

LøsningsforslagKI-generert

Vi skal finne μ\mu og σ\sigma når vi vet at 15,9%15{,}9\,\% av elevene er lavere enn 173 cm, og 15,9%15{,}9\,\% er høyere enn 183 cm.

Fra normalfordelingstabellen gjenkjenner vi at 15,9%0,1587=Φ(1)15{,}9\,\%\approx 0{,}1587 = \Phi(-1), altså er P(Z1)0,159P(Z \leq -1) \approx 0{,}159.

Vi standardiserer grenseverdiene:

173μσ=1μσ=173\frac{173 - \mu}{\sigma} = -1 \quad \Rightarrow \quad \mu - \sigma = 173

Av symmetri er P(X>183)=0,159=P(Z>1)P(X > 183) = 0{,}159 = P(Z > 1), som gir:

183μσ=1μ+σ=183\frac{183 - \mu}{\sigma} = 1 \quad \Rightarrow \quad \mu + \sigma = 183

Vi legger de to likningene sammen:

2μ=173+183=356μ=1782\mu = 173 + 183 = 356 \quad \Rightarrow \quad \mu = 178

Vi trekker den første likningen fra den andre:

2σ=183173=10σ=52\sigma = 183 - 173 = 10 \quad \Rightarrow \quad \sigma = 5

μ=178 cm\mu = \underline{\underline{178 \text{ cm}}} og σ=5 cm\sigma = \underline{\underline{5 \text{ cm}}}

Vi standardiserer X=180X = 180:

z=1801785=25=0,4z = \frac{180 - 178}{5} = \frac{2}{5} = 0{,}4

Fra normalfordelingstabellen leser vi av:

Φ(0,4)0,6554\Phi(0{,}4) \approx 0{,}6554

Dermed:

P(X>180)=1Φ(0,4)=10,6554=0,3446P(X > 180) = 1 - \Phi(0{,}4) = 1 - 0{,}6554 = 0{,}3446

Ca. 34,5%\underline{\underline{34{,}5 \,\%}} av elevene er høyere enn 180 cm.