MAG-sveising og gassflasker

MAG-sveising og gassflasker

Ved sveising på et verksted benyttes det et MAG-sveiseapparat med en gassblanding av argon (Ar) og karbondioksid (CO2\mathrm{CO_2}).

En skole skal kjøpe inn fem nye gassflasker til verkstedet.

  • En flaske koster 5 040 kr uten 25 % mva.
  • Skolen får 12 % rabatt på innkjøpet.

Hvor mange kroner må skolen betale for hele innkjøpet med mva.?

Volumet av gassen i flasken utgjør 2,4 m32{,}4 \mathrm{~m^3}. Gassforbruket er 15 liter/minutt15 \mathrm{~liter/minutt}.

Hvor mange liter utgjør volumet av gassen? Hvor lenge varer gassmengden i flasken?

Spesifikasjoner på gassflasken
Argon (Ar)82 %
Karbondioksid (CO2\mathrm{CO_2})18 %
Volum2,4 m32{,}4 \mathrm{~m^3}
Total vekt20 kg
GassTetthet (kg/m3\mathrm{kg/m^3})
Argon (Ar)1,784
Karbondioksid (CO2\mathrm{CO_2})1,977

En gassflaske veier 20 kg inkludert gassen.

Bruk tallene fra tabellene, gjør beregninger og vis at en tom gassbeholder veier omtrent 16 kg.

Fasit

27720 kr27\,720\mathrm{~kr}

2400 L2400\mathrm{~L}; gassmengden varer i 2 t40 min2\mathrm{~t}\,40\mathrm{~min}

Tom gassbeholder veier omtrent 16 kg16\mathrm{~kg} (15,635 kg\approx 15{,}635\mathrm{~kg})

LøsningsforslagKI-generert

Pris per flaske med 25%25\,\% mva.:

5040 kr1,25=6300 kr5040\mathrm{~kr} \cdot 1{,}25 = 6300\mathrm{~kr}

Pris for 55 flasker med mva.:

56300 kr=31500 kr5 \cdot 6300\mathrm{~kr} = 31\,500\mathrm{~kr}

Skolen får 12%12\,\% rabatt, så vi bruker vekstfaktor 0,880{,}88:

31500 kr0,88=27720 kr31\,500\mathrm{~kr} \cdot 0{,}88 = \underline{\underline{27\,720\mathrm{~kr}}}

Skolen må betale 27 720 kr for hele innkjøpet med mva.

Gjør om 2,4 m32{,}4\mathrm{~m}^3 til liter (1 m3=1000 L1\mathrm{~m}^3 = 1000\mathrm{~L}):

2,4 m3=2,41000 L=2400 L2{,}4\mathrm{~m}^3 = 2{,}4 \cdot 1000\mathrm{~L} = \underline{\underline{2400\mathrm{~L}}}

Gassforbruket er 15 L/min15\mathrm{~L/min}. Tiden gassmengden varer:

2400 L15 L/min=160 min=2 t40 min\dfrac{2400\mathrm{~L}}{15\mathrm{~L/min}} = \underline{\underline{160\mathrm{~min} = 2\mathrm{~t}\,40\mathrm{~min}}}

Volumet av gassen er 2400 liter, og gassmengden varer i 2 timer og 40 minutter.

Argon utgjør 82%82\,\% av 2,4 m32{,}4\mathrm{~m}^3, med tetthet 1,784 kg/m31{,}784\mathrm{~kg/m}^3:

VAr=0,822,4 m3=1,968 m3V_{\text{Ar}} = 0{,}82 \cdot 2{,}4\mathrm{~m}^3 = 1{,}968\mathrm{~m}^3 VektAr=1,784 kg/m31,968 m33,51 kg\text{Vekt}_{\text{Ar}} = 1{,}784\mathrm{~kg/m}^3 \cdot 1{,}968\mathrm{~m}^3 \approx 3{,}51\mathrm{~kg}

Karbondioksid utgjør 18%18\,\% av 2,4 m32{,}4\mathrm{~m}^3, med tetthet 1,977 kg/m31{,}977\mathrm{~kg/m}^3:

VCO2=0,182,4 m3=0,432 m3V_{\text{CO}_2} = 0{,}18 \cdot 2{,}4\mathrm{~m}^3 = 0{,}432\mathrm{~m}^3 VektCO2=1,977 kg/m30,432 m30,85 kg\text{Vekt}_{\text{CO}_2} = 1{,}977\mathrm{~kg/m}^3 \cdot 0{,}432\mathrm{~m}^3 \approx 0{,}85\mathrm{~kg}

Vekt av tom beholder = total vekt − vekt av gass:

20 kg3,51 kg0,85 kg=15,64 kg16 kg20\mathrm{~kg} - 3{,}51\mathrm{~kg} - 0{,}85\mathrm{~kg} = \underline{\underline{15{,}64\mathrm{~kg} \approx 16\mathrm{~kg}}}

En tom gassbeholder veier omtrent 16 kg.

Sensorveiledning
2 poeng

Sensor kan gi 1 poeng hvis kandidaten viser en del kompetanse, for eksempel ved å svare riktig på oppgaven uten å vise framgangsmåten godt nok, eller ved å sette opp riktige regnestykker og gjøre regnefeil.

For 2 poeng kreves riktige svar med begrunnelse.

2 poeng

Sensor kan gi 1 poeng hvis kandidaten viser en del kompetanse, for eksempel ved å svare riktig på oppgaven uten å vise framgangsmåten godt nok, eller ved å sette opp riktige regnestykker og gjøre regnefeil.

For 2 poeng kreves riktige svar med begrunnelse.

2 poeng

Sensor kan gi 1 poeng hvis kandidaten viser en del kompetanse, for eksempel ved å svare riktig på oppgaven uten å vise framgangsmåten godt nok, eller ved å sette opp riktige regnestykker og gjøre regnefeil.

For 2 poeng kreves riktige svar med begrunnelse.