Transformator med vindinger og effekttrekant

Transformator med vindinger og effekttrekant

Merking på transformator

En transformator har en kapasitet på 10 kVA. Primærspenningen på transformatoren er 400 V, og sekundærspenningen er 230 V. Primærspolen har 10 000 vindinger.

I en transformator er sammenhengen mellom spenninger og antall vindinger slik:

spenning primærsidespenning sekunderside=antall primærvindingerantall sekundærvindinger\frac{\text{spenning primærside}}{\text{spenning sekunderside}}= \frac{\text{antall primærvindinger}}{\text{antall sekundærvindinger}}

Hvor mange vindinger har sekundærspolen?

Til transformatoren blir det koblet en belastning på 5000 W, som tilsvarer PP i effekttrekanten. Den tilsynelatende effekten SS er da 6500 kVA.

Effekttrekant

  • QQ = reaktiv effekt
  • PP = aktiv effekt
  • SS = tilsynelatende effekt

Skisser effekttrekanten til transformatoren ved denne belastningen, og sett på de oppgitte verdiene. Beregn vinkelen ϕ\phi mellom tilsynelatende og aktiv effekt.

Den reaktive effekten QQ i transformatoren kan beregnes med to ulike matematiske metoder.

Forklar hvilke to metoder dette er, og bruk en av dem til å finne QQ.

Fasit

5750 vindinger

39,7°39{,}7 \degree

Pytagoras eller trigonometri med for eksempel tangens. 4153 VAr.

Løsningsforslag

Vi bruker forholdet mellom spenning og antall vindinger:

400230=10000n2\frac{400}{230} = \frac{10\,000}{n_2}

Vi løser for n2n_2:

n2=10000230400=2300000400=5750n_2 = \frac{10\,000 \cdot 230}{400} = \frac{2\,300\,000}{400} = 5750

Sekundærspolen har 5750vindinger\underline{\underline{5750 \, \text{vindinger}}}.

Effekttrekanten har P=5000WP = 5000 \, \mathrm{W} og S=6500VAS = 6500 \, \mathrm{VA}.

Vinkelen ϕ\phi mellom SS og PP finnes ved:

cosϕ=PS=500065000,769\cos \phi = \frac{P}{S} = \frac{5000}{6500} \approx 0{,}769 ϕ=arccos(0,769)39,7°\phi = \arccos(0{,}769) \approx 39{,}7°

Effekttrekanten ser slik ut (med QQ beregnet i neste deloppgave):

S=6500VAP=5000Wϕ39,7°\begin{aligned} S &= 6500 \, \mathrm{VA} \\ P &= 5000 \, \mathrm{W} \\ \phi &\approx 39{,}7° \end{aligned}

Vinkelen mellom tilsynelatende og aktiv effekt er ϕ39,7°\underline{\underline{\phi \approx 39{,}7°}}.

Den reaktive effekten QQ kan beregnes med to metoder:

Metode 1 – Pytagoras:

Q=S2P2=6500250002=4225000025000000=172500004153VArQ = \sqrt{S^2 - P^2} = \sqrt{6500^2 - 5000^2} = \sqrt{42\,250\,000 - 25\,000\,000} = \sqrt{17\,250\,000} \approx 4153 \, \mathrm{VAr}

Metode 2 – Tangens:

Q=Ptanϕ=5000tan(39,7°)50000,8314153VArQ = P \cdot \tan \phi = 5000 \cdot \tan(39{,}7°) \approx 5000 \cdot 0{,}831 \approx 4153 \, \mathrm{VAr}

Den reaktive effekten er Q4153VAr\underline{\underline{Q \approx 4153 \, \mathrm{VAr}}}.