Vi må gjøre om målene fra millimeter til centimeter slik at enhetene stemmer med massetetthet oppgitt i g/cm3.
Vi bruker at 1cm=10mm, så vi deler på 10:
1000mm=100cm
500mm=50cm
6mm=0,6cm
Volumet av platen finner vi med formelen V=l⋅b⋅h:
V=100cm⋅50cm⋅0,6cm=3000cm3
Vekten finner vi ved å gange volumet med massetetthet:
m=V⋅ρ=3000cm3⋅8g/cm3=24000g
Vi gjør om til kilogram (deler på 1000):
24000g=24kg
Stålplaten veier 24kg.