Støvpartikkel i standardform

Støvpartikkel i standardform

En støvpartikkel veier omtrent 0,0000000050{,}000\,000\,005 gram.

Hvor mange støvpartikler er det i 20 gram støv?

Fasit

41094 \cdot 10^9 partikler

Løsningsforslag

En støvpartikkel veier 0,000000005g=5109g0{,}000\,000\,005 \, \mathrm{g} = 5 \cdot 10^{-9} \, \mathrm{g}.

Antall=205109=21015109=25101109=2051109=4109\text{Antall} = \frac{20}{5 \cdot 10^{-9}} = \frac{2 \cdot 10^{1}}{5 \cdot 10^{-9}} = \frac{2}{5} \cdot \frac{10^{1}}{10^{-9}}= \frac{20}{5} \cdot \frac{1}{10^{-9}}= 4 \cdot 10^{9}

Det er 4109\underline{\underline{4 \cdot 10^9}} støvpartikler i 20 gram støv (4 milliarder partikler).

Sensorveiledning

En kandidat som skriver om og regner med en tierpotens, kan få 1 poeng.