Monas prisøkning

Monas prisøkning

Mona eier en butikk. Hun setter opp prisen for en vare i butikken med 160 kroner. Dette tilsvarer en prisøkning på 2,5 %.

Hvor mange prosent hadde prisøkningen vært på dersom Mona i stedet hadde satt opp prisen for varen med 240 kroner?

Fasit

3,75 %

Løsningsforslag

Vi finner først den opprinnelige prisen på varen. En økning på 160 kr tilsvarer 2,5 %:

Opprinnelig pris=1600,025=6400 kr\text{Opprinnelig pris} = \frac{160}{0{,}025} = 6400 \text{ kr}

Dersom Mona hever prisen med 240 kr i stedet:

2406400=0,0375=3,75%\frac{240}{6400} = 0{,}0375 = 3{,}75 \,\%

Prisøkningen hadde vært 3,75%\underline{\underline{3{,}75 \,\%}} dersom Mona hadde satt opp prisen med 240 kroner.

Sensorveiledning

En kandidat som velger en riktig strategi, men ikke kommer fram til riktig svar, kan få 1 poeng.