Iskremmaskin og effektberegning

Iskremmaskin og effektberegning

Sammenhengen mellom effekt PP, spenning UU og strøm II er

P=UIP = U \cdot I

En iskremmaskin skal kobles til det vanlige 230 V anlegget i huset ditt. Det går en strøm på 0,5 A0{,}5 \mathrm{~A} gjennom maskinen når den er i bruk.

Hva er effektbehovet til iskremmaskinen?

En annen iskremmaskin har et effektbehov på 200 W. Strømmen koster omtrent 1 krone per kWh.

Hvor mye vil det koste om maskinen brukes i 1000 timer?

Fasit

P=115WP = 115 \, \mathrm{W}

200kr200 \, \mathrm{kr}

Løsningsforslag
P=UI=2300,5=115WP = U \cdot I = 230 \cdot 0{,}5 = \underline{\underline{115 \, \mathrm{W}}}

Effektbehovet til iskremmaskinen er 115W\underline{\underline{115 \, \mathrm{W}}}.

200 W = 0,2 kW. Energiforbruket over 1000 timer er:

E=Pt=0,2kW1000h=200kWhE = P \cdot t = 0{,}2 \, \mathrm{kW} \cdot 1000 \, \mathrm{h} = 200 \, \mathrm{kWh}

Med en strømpris på 1 kr/kWh:

Kostnad=200kWh1kr/kWh=200kr\text{Kostnad} = 200 \, \mathrm{kWh} \cdot 1 \, \mathrm{kr/kWh} = \underline{\underline{200 \, \mathrm{kr}}}

Det vil koste 200kr\underline{\underline{200 \, \mathrm{kr}}} om maskinen brukes i 1000 timer.