a)
Vi skal finne μ og σ når vi vet at 15,9% av elevene er lavere enn 173 cm, og 15,9% er høyere enn 183 cm.
Fra normalfordelingstabellen gjenkjenner vi at 15,9%≈0,1587=Φ(−1), altså er P(Z≤−1)≈0,159.
Vi standardiserer grenseverdiene:
σ173−μ=−1⇒μ−σ=173
Av symmetri er P(X>183)=0,159=P(Z>1), som gir:
σ183−μ=1⇒μ+σ=183
Vi legger de to likningene sammen:
2μ=173+183=356⇒μ=178
Vi trekker den første likningen fra den andre:
2σ=183−173=10⇒σ=5
μ=178 cm og σ=5 cm
b)
Vi standardiserer X=180:
z=5180−178=52=0,4
Fra normalfordelingstabellen leser vi av:
Φ(0,4)≈0,6554
Dermed:
P(X>180)=1−Φ(0,4)=1−0,6554=0,3446
Ca. 34,5% av elevene er høyere enn 180 cm.