Hypotesetest om russetid

Hypotesetest om russetid

Tidligere statistikk fra en skole viser at 32 % av elevene i Vg3 hadde én eller flere timer fravær i russetiden.

Vi trekker tilfeldig ut 27 elever i Vg3. Vi antar at sannsynligheten for at en tilfeldig valgt elev har fravær, er p=0,32p=0{,}32 og er uavhengig av de andre elevenes fravær.

Bestem sannsynligheten for at minst 20 av disse elevene ikke har fravær i russetiden.

Ledelsen ved skolen hadde en mistanke om at det nye fraværsreglementet som ble innført i august 2016, ville føre til mindre fravær. Før russetiden startet, satte de derfor opp to hypoteser som de ønsket å teste.

H0:p=0,32H1:p<0,32\begin{aligned} H_{0}&: \quad p=0{,}32 \\ H_{1}&: \quad p<0{,}32 \end{aligned}

De ønsket å bruke et signifikansnivå på 5 %.

Det var 120 elever i Vg3 på skolen dette skoleåret.

Hva er det høyeste antall elever som kan ha fravær i russetiden, for at H0H_{0} skal forkastes?

Fasit

P(X7)0,33P(X \leq 7) \approx 0{,}33

Høyst 29 elever med fravær

Løsningsforslag

La XX = antall elever av de 27 som har fravær. XX er binomisk fordelt med n=27n = 27 og p=0,32p = 0{,}32.

«Minst 20 ikke har fravær» betyr at høyst 2720=727 - 20 = 7 elever har fravær, altså X7X \leq 7.

P(X7)0,33P(X \leq 7) \approx \underline{\underline{0{,}33}}

Sannsynligheten for at minst 20 av 27 elever ikke har fravær er 0,33\underline{\underline{0{,}33}}.

La XX = antall elever med fravær blant de 120. Under H0H_0 er XX binomisk fordelt med n=120n = 120 og p=0,32p = 0{,}32. Vi legger inn i GeoGebra og justerer på grensen helt fram til vi finner en sannsynlighet som ligger under signifikansnivået α\alpha.

P(X29)0,038<0,05P(X \leq 29) \approx 0{,}038 < 0{,}05 \quad \checkmark P(X30)0,059>0,05×P(X \leq 30) \approx 0{,}059 > 0{,}05 \quad \times

Det høyeste antallet elever som kan ha fravær for at H0H_0 forkastes, er 29\underline{\underline{29}}.