Medisindosering til pasient

Medisindosering til pasient

En lege rører ut et pulver i vann for å lage medisin til en pasient.

Han bruker 6 mg av pulveret per milliliter vann.

Pasienten veier 75 kg og skal ha 15 mg pulver per kilogram kroppsvekt hvert døgn, fordelt på tre like store doser.

Hvor mange milliliter av medisinen skal pasienten ha i hver dose?

Fasit

62,5ml62{,}5 \, \mathrm{ml} per dose

Løsningsforslag

Pasienten skal ha 15 mg pulver per kg kroppsvekt per døgn:

75kg15mgkg=1125mg per døgn75 \, \mathrm{kg} \cdot 15 \, \frac{\mathrm{mg}}{\mathrm{kg}} = 1\,125 \, \mathrm{mg} \text{ per døgn}

Fordelt på tre like store doser:

1125mg3=375mg per dose\frac{1\,125 \, \mathrm{mg}}{3} = 375 \, \mathrm{mg} \text{ per dose}

Medisinen inneholder 6 mg pulver per ml. Antall milliliter per dose:

375mg6mgml=62,5ml\frac{375 \, \mathrm{mg}}{6 \, \frac{\mathrm{mg}}{\mathrm{ml}}} = \underline{\underline{62{,}5 \, \mathrm{ml}}}
Sensorveiledning

En kandidat som har utført noen relevante og riktige beregninger, kan få 1 poeng.