Strømforbruk på vaskemaskin

Strømforbruk på vaskemaskin

Julia har en tørketrommel med en effekt på 2,3 kW, som er koblet til en vanlig stikkontakt med spenning lik 230 V.

Hvor stor er strømmen gjennom tørketrommelen?

Julia kjøper en ny tørketrommel som tørker klærne like fort som den hun har:

  • den nye tørketrommelen har en elektrisk effekt på 1,3 kW
  • prisen for strøm med avgifter er 2 kroner per kWh

Hvor mange kroner sparer Julia i løpet av 2000 timers bruk med den nye tørketrommelen sammenliknet med den gamle?

Fasit

10 A10 \mathrm{~A}

4000 kr

LøsningsforslagKI-generert

Vi bruker sammenhengen P=UIP = U \cdot I og løser for strømmen II:

I=PU=2300W230V=10AI = \frac{P}{U} = \frac{2300 \, \mathrm{W}}{230 \, \mathrm{V}} = \underline{\underline{10 \, \mathrm{A}}}

Forskjellen i effekt mellom den gamle og den nye tørketrommelen er

2,3kW1,3kW=1,0kW2{,}3 \, \mathrm{kW} - 1{,}3 \, \mathrm{kW} = 1{,}0 \, \mathrm{kW}

Over 2000 timer sparer Julia

1,0kW2000h=2000kWh1{,}0 \, \mathrm{kW} \cdot 2000 \, \mathrm{h} = 2000 \, \mathrm{kWh}

Med en strømpris på 2 kr/kWh blir besparelsen

2000kWh2kr/kWh=4000kr2000 \, \mathrm{kWh} \cdot 2 \, \mathrm{kr/kWh} = \underline{\underline{4000 \, \mathrm{kr}}}

Julia sparer 4000kr\underline{\underline{4000 \, \mathrm{kr}}} i løpet av 2000 timers bruk.