Tunge kuler i kasse

Tunge kuler i kasse

I en kasse ligger det tre typer kuler. Disse veier henholdsvis 4 kg, 5 kg og 10 kg. Dersom vi trekker tilfeldig en kule, er sannsynligheten 14\frac{1}{4} for at kulen veier 4 kg og 12\frac{1}{2} for at den veier 5 kg.

Vis at E(X)=6kgE(X)=6 \,\text{kg}. Regn ut variansen til XX.

Vi trekker tilfeldig en kule og legger den tilbake igjen. Dette gjør vi to ganger. La X1X_{1} være vekten til den første kulen vi trekker, og X2X_{2} vekten til den andre kulen vi trekker. La Y=X1+X2Y=X_{1}+X_{2}.

Sett opp sannsynlighetsfordelingen til YY.

Bestem P(Y>10)P(Y>10).

Fasit

E(X)=6E(X)=6 kg, Var(X)=5,5\text{Var}(X)=5{,}5

Se LF

716\frac{7}{16}

Løsningsforslag

Siden det kun er tre typer kuler så må sannsynligheten for å trekke en kule som veier 10 kg være

P(10 kg)=11412=14P(\text{10 kg})=1-\frac{1}{4}-\frac{1}{2}=\frac{1}{4}

Forventningsverdien er summen av produktene av sannsynlighet ×\times verdi. Altså:

E(X)=144+125+1410=22+52+52 =122=6E(X)=\frac{1}{4} \cdot 4 + \frac{1}{2}\cdot 5 + \frac{1}{4} \cdot 10=\frac{2}{2}+\frac{5}{2}+\frac{5}{2} =\frac{12}{2}=6

For å finne variansen må vi finne differansen til gjennomsnittet for hver verdi, kvadrere denne differansen og multiplisere den med sannsynligheten for observasjonsverdien.

xxE(x)xE(x)-xP(X=x)P(X=x)(E(x)x)2P(X=x)(E(x)-x)^{2}\cdot P(X=x)
4214\frac{1}{4}2214=12^{2}\cdot \frac{1}{4}=1
5112\frac{1}{2}1212=121^{2}\cdot \frac{1}{2}= \frac{1}{2}
10414\frac{1}{4}4214=44^{2}\cdot \frac{1}{4}=4
Sum5,5

Jeg har vist at forventningsverdien er 6 kg og at variansen er 5,5 kg.

Valgtre til oppgave 1-5

Se valgtreet over. Jeg ser at utfallene for Y=X1+X2Y=X_{1}+X_{2} er 8, 9, 10, 14, 15 og 20. Jeg bruker valgtreet til å beregne sannsynligheten for hvert utfall

yyP(Y=y)P(Y=y)
81414=116\frac{1}{4}\cdot \frac{1}{4}=\frac{1}{16}
914122=14\frac{1}{4}\cdot \frac{1}{2}\cdot 2=\frac{1}{4}
101212=14\frac{1}{2} \cdot \frac{1}{2}=\frac{1}{4}
1414142=18\frac{1}{4} \cdot \frac{1}{4} \cdot 2=\frac{1}{8}
1514122=14\frac{1}{4}\cdot \frac{1}{2}\cdot 2=\frac{1}{4}
201414=116\frac{1}{4} \cdot \frac{1}{4} = \frac{1}{16}

P(Y>10)P(Y>10) betyr sannsynligheten for at YY er større 10. Det stemmer når Y=14Y=14, Y=15Y=15 og Y=20Y=20.

P(Y>10)=P(Y=14)+P(Y=15)+P(Y=20)=18+14+116=2+4+116=716P(Y>10)=P(Y=14)+P(Y=15)+P(Y=20)=\frac{1}{8}+\frac{1}{4}+\frac{1}{16}=\frac{2+4+1}{16}=\underline{\underline{\frac{7}{16}}}
Sensorveiledning

Det gis 1 poeng for riktig forventningsverdi og 1 poeng for varians. Dersom forventningsverdien er gal og formel for varians er riktig, kan det gis 1 poeng.

Dersom det er riktige YY-verdier men mindre feil i sannsynlighetene, kan det gis 1 poeng.

Dersom kandidaten regner ut P(Y10)P(Y \geq 10) kan det gis 1 poeng.