Sauevekt og normalfordeling

Sauevekt og normalfordeling

Vi antar at vekten XX til en tilfeldig sau av en bestemt rase er normalfordelt med forventningsverdi μ=60\mu = 60 kg og standardavvik σ=6\sigma = 6 kg.

Bestem sannsynligheten for at en tilfeldig valgt sau veier mellom 57 og 63 kg.

Normalfordelingskurven til XX er grafen til funksjonen ff gitt ved

f(x)=162πe(x60)272f(x) = \frac{1}{6\sqrt{2\pi}} \cdot e^{-\frac{(x - 60)^2}{72}}

Bestem verdien av integralet 69f(x)dx\displaystyle\int_{69}^{\infty} f(x) \, \mathrm{d}x. Hva forteller denne verdien oss?

Lag en skisse av grafen til ff. Synliggjør resultatene fra oppgave a) og oppgave b) på skissen.

En bonde har mange sauer av denne rasen. Han velger tilfeldig 25 sauer som han vil sende til slakt. Slaktebilen har en lastekapasitet på 1550 kg.

Bestem sannsynligheten for at slaktebilen kan ta med seg alle de 25 sauene.

Fasit

P(57<X<63)0,383P(57 < X < 63) \approx 0{,}383

0,0668\approx 0{,}0668. Sannsynligheten for at en tilfeldig sau veier mer enn 69 kg.

Se løsningsforslag

P(Xˉ62)0,952P(\bar{X} \leq 62) \approx 0{,}952

LøsningsforslagKI-generert

XX er normalfordelt med μ=60\mu = 60 og σ=6\sigma = 6.

Vi standardiserer:

P(57<X<63)=P ⁣(57606<Z<63606)=P(0,5<Z<0,5)P(57 < X < 63) = P\!\left(\frac{57 - 60}{6} < Z < \frac{63 - 60}{6}\right) = P(-0{,}5 < Z < 0{,}5) =Φ(0,5)Φ(0,5)=0,69150,3085=0,383= \Phi(0{,}5) - \Phi(-0{,}5) = 0{,}6915 - 0{,}3085 = \underline{\underline{0{,}383}}
69f(x)dx=P(X>69)=1P(X69)\int_{69}^{\infty} f(x) \, \mathrm{d}x = P(X > 69) = 1 - P(X \leq 69)

Vi standardiserer: z=69606=1,5z = \dfrac{69 - 60}{6} = 1{,}5

P(X>69)=1Φ(1,5)=10,9332=0,0668P(X > 69) = 1 - \Phi(1{,}5) = 1 - 0{,}9332 = \underline{\underline{0{,}0668}}

Dette er sannsynligheten for at en tilfeldig valgt sau veier mer enn 69 kg.

Normalfordelingskurven er symmetrisk om μ=60\mu = 60 og klokkeformet.

  • Arealet mellom x=57x = 57 og x=63x = 63 (oppgave a) representerer P(57<X<63)0,383P(57 < X < 63) \approx 0{,}383
  • Arealet til høyre for x=69x = 69 (oppgave b) representerer P(X>69)0,067P(X > 69) \approx 0{,}067

La Xˉ\bar{X} være gjennomsnittsvekten til 25 sauer. Da er Xˉ\bar{X} normalfordelt med

E(Xˉ)=μ=60ogSD(Xˉ)=σn=625=1,2\text{E}(\bar{X}) = \mu = 60 \quad \text{og} \quad \text{SD}(\bar{X}) = \frac{\sigma}{\sqrt{n}} = \frac{6}{\sqrt{25}} = 1{,}2

Slaktebilen kan ta med alle 25 sauene dersom totalvekten er høyst 1550 kg, altså dersom Xˉ155025=62\bar{X} \leq \dfrac{1550}{25} = 62.

P(Xˉ62)=P ⁣(Z62601,2)=P(Z1,67)=Φ(1,67)0,952P(\bar{X} \leq 62) = P\!\left(Z \leq \frac{62 - 60}{1{,}2}\right) = P(Z \leq 1{,}67) = \Phi(1{,}67) \approx \underline{\underline{0{,}952}}