Normalfordelt intelligens

Normalfordelt intelligens

Intelligenskvotienten (IQ) er et mål på intelligensen til en person. Antall poeng som en tilfeldig person skårer på en IQ-test XX antar vi i denne oppgaven å være normalfordelt med forventningsverdi μ=100\mu=100 og standardavvik σ=15\sigma=15.

Bestem sannsynligheten for at en tilfeldig valgt person vil skåre mindre enn 95 poeng på en slik IQ-test.

Mensa Norge er en forening for de skårer høyest på slike IQ-tester. Kun 2 % av befolkningen kan bli medlem av Mensa.

Hvor mange poeng må du minst skåre på en slik test, for å kunne bli medlem av Mensa?

Fasit

ca. 37%37 \,\%

minst 131131 IQ-poeng

LøsningsforslagKI-generert

XX er tilnærmet normalfordelt med μ=100\mu = 100 og σ=15\sigma = 15.

Vi standardiserer og slår opp i normalfordelingstabellen:

Z=Xμσ=9510015=515=130,33Z = \frac{X - \mu}{\sigma} = \frac{95 - 100}{15} = \frac{-5}{15} = -\frac{1}{3} \approx -0{,}33

Fra normalfordelingstabellen:

P(X<95)=P(Z<0,33)0,3707P(X < 95) = P(Z < -0{,}33) \approx 0{,}3707

Sannsynligheten for at en tilfeldig valgt person skårer under 95 poeng er 37%\underline{\underline{\approx 37 \,\%}}.

Vi vil finne xx slik at P(Xx)=0,02P(X \geq x) = 0{,}02, altså P(X<x)=0,98P(X < x) = 0{,}98.

Vi slår opp baklengs i normalfordelingstabellen og finner zz-verdien der Φ(z)=0,98\Phi(z) = 0{,}98:

z2,05z \approx 2{,}05

Nå regner vi om til IQ-poeng:

x=μ+zσ=100+2,0515=100+30,75=130,75x = \mu + z \cdot \sigma = 100 + 2{,}05 \cdot 15 = 100 + 30{,}75 = 130{,}75

Siden IQ-skåren er et heltall, runder vi opp:

x=131x = 131

Du må minst skåre 131\underline{\underline{131}} IQ-poeng for å bli medlem av Mensa.