Kostnad per enhet og størst overskudd

Kostnad per enhet og størst overskudd

Kostnadene KK per dag ved produksjon av en vare er gitt ved

K(x)=0,2x2+600x+8000,0<x<2000K(x) = 0{,}2x^2 + 600x + 8000, \quad 0 < x < 2000

Her er xx antall produserte enheter per dag, og K(x)K(x) er gitt i kroner.

Bestem den produksjonsmengden som gir lavest kostnad per enhet.

Etterspørselen avhenger av prisen pp på varen. Det viser seg at etterspørselen er gitt ved

e(p)=1200010pe(p) = 12\,000 - 10p

Bestem den prisen som vil gi størst daglig overskudd.

Fasit

x=200x = 200 enheter

p=1100krp = 1100 \, \mathrm{kr}

LøsningsforslagKI-generert

Kostnad per enhet (enhetskostnaden) er

E(x)=K(x)x=0,2x+600+8000xE(x) = \frac{K(x)}{x} = 0{,}2x + 600 + \frac{8000}{x}

Vi deriverer og setter lik null:

E(x)=0,28000x2=0E'(x) = 0{,}2 - \frac{8000}{x^2} = 0 x2=80000,2=40000    x=200x^2 = \frac{8000}{0{,}2} = 40\,000 \implies x = 200

Siden E(x)=16000x3>0E''(x) = \frac{16\,000}{x^3} > 0, er dette et minimumspunkt.

Produksjonsmengden som gir lavest kostnad per enhet er 200 enheter\underline{\underline{200 \text{ enheter}}}.

Antall solgte enheter er x=e(p)=1200010px = e(p) = 12\,000 - 10p. Inntekten er

I(p)=p(1200010p)=12000p10p2I(p) = p \cdot (12\,000 - 10p) = 12\,000p - 10p^2

Kostnaden uttrykt ved prisen (x=1200010px = 12\,000 - 10p):

K(p)=0,2(1200010p)2+600(1200010p)+8000K(p) = 0{,}2 \cdot (12\,000-10p)^2 + 600(12\,000-10p) + 8000

Vi utvider:

0,2(1200010p)2=2880000048000p+20p20{,}2 \cdot (12\,000-10p)^2 = 28\,800\,000 - 48\,000p + 20p^2 600(1200010p)=72000006000p600(12\,000-10p) = 7\,200\,000 - 6000p

Overskuddet blir

O(p)=I(p)K(p)=30p2+66000p36008000O(p) = I(p) - K(p) = -30p^2 + 66\,000p - 36\,008\,000

Vi deriverer og setter lik null:

O(p)=60p+66000=0    p=1100krO'(p) = -60p + 66\,000 = 0 \implies \underline{\underline{p = 1100 \, \mathrm{kr}}}