Etterspørsel av vare

Etterspørsel av vare

En bedrift produserer og selger en vare. Kostnaden K(x)K(x) i kroner er gitt ved

K(x)=0,2x2+50x+1500K(x)=0{,}2x^{2}+50x+1500

der xx er antall enheter.

Etterspørselen etter varen er gitt ved

E(p)=300e0,01pE(p)=300e^{-0{,}01p}

der pp er prisen per vare i kroner

Regn ut E(30)E(30). Gi en praktisk tolkning av svaret du får.

Finn et uttrykk I(x)I(x) for inntekten som en funksjon av antall solgte enheter.

Fasit

220 enheter.

100xln(x300)-100x \ln \left( \frac{x}{300} \right)

Løsningsforslag
E(30)=300e0,0130=222,2E(30)=300e^{-0{,}01 \cdot 30}=\underline{\underline{222{,}2}}

Etterspørselen etter varen er 222,2 enheter når prisen er 30 kr per vare. Det betyr at vi kan forvente å selge 222 enheter dersom vi prisen varen til 30 kr.

Vi lar etterspørselen E(p)E(p) være lik xx (antall solgte varer), og løser med hensyn på pp, se linje 3 i GeoGebra.

Løsning av oppgave 6 del 2 i CAS

Inntektene er gitt ved antall solgte varer ×\times prisen per vare.

I(x)=xp=x(100ln(x300))=100xln(x300)I(x)= x \cdot p = x \cdot \left( -100 \ln \left( \frac{x}{300} \right) \right)= \underline{\underline{-100x \ln \left( \frac{x}{300} \right) }}
Sensorveiledning

1 poeng for å regne ut etterspørselen og 1 poeng for den praktiske tolkningen.

En god strategi kan gi 1 poeng.